Domáce Šport Top

Tretiu etapu Tour de France ovládol v šialenom hromadnom špurte Ewan. Sagan skončil piaty

Slovenský cyklista Peter Sagan počas tretej etapy na Tour de France. zdroj: facebook letour.com

BRATISLAVA – Prvá upršaná a divoká, druhá horská a vyčerpávajúca a až tretia etapa Tour de France bola konečne normálna. Slnečná, mierne zvlnená so štyrmi horskými prémiami štvrtej kategórie a najmä s hromadným záverečným špurtom.

 

Ideálna možnosť pre Petra Sagana vyhrať etapu a a získať zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Najmä keď na rýchlostnej prémii získal ďalších 17 bodov a na Alexandra Kristoffa, ktorý bol piaty, mal stratu už iba 12 bodov. Žltý dres pre Juliana Alaphilippeho bol nedotknuteľný, keďže do cieľa prišiel celý pelotón pohromade.

Dlhá, 198 kilometrová etapa prebiehala v pokojnom tempe. V úniku bola štvorica štvorica Benoit Cosnefroy, Oliver Naesen, Anthony Perez a Jerome Cousin, ktorá si delila body na prvých dvoch horských prémiách. Po nich bol Peréz novým majiteľom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Ale nasledoval tretí kopec 3. kategórie Col les Leques (6,9 km, 5,4%), na zjazde z neho mal Perez defekt, padol, zlomil si kľúčnu kosť a musel odstúpiť. Bodkovaný dres si tak v cieli neobliekol, ale zostal Cosnefroyovi.

Cousin napokon ešte vyhral rýchlostnú prémiu a v úniku bol aj 15 kilometrov pred cieľom. Finiš však už bol tímovou bitkou o etapový triumf. Elia Viviani, André Greipel, Alexander Kristoff, Caleb Ewna, Sam Bennett, Mateo Trentin, Giacomo Nizzolo, Bryan Coquard , Peter Sagan. Vybrať, kto bude najrýchlejší v záverečnom špurte v Sisterone, bolo veľkou lotériou a tipovaním v hmle. Našťastie dojazd bol po úplnej rovine, na suchu a na širokej ceste. Dážď potrápil jazdcov iba na trati, ale ale v porovnaní s prvou etapou to bolo nič.

Posledných 10 kilometrov išiel pelotón viac ako 50 kilometrovou rýchlosťou a na žiadne extra úniky nebol priestor. Navyše, na trati neboli ani žiadne kruhové objazdy, ktoré by mohli skomplikovať taktiku jednotlivých tímov. Nepríjemnosťou pre Jumbo bol iba pád Wouta van Aerta šesť kilometrov pred cieľom, čím sa z hry odpísal jeden z čiernych koňov 3. etapy. Jej priebeh a najmä záver boli veľkou šancou pre Sagana vyhrať etapu na Tour de France 2020.

Ďalšiu a možno poslednú možnosť bude mať totiž až, alebo už iba, v 10.tej etape. Bol to úžasný finiš iba pre silné nervy. Otvorený, nevyspytateľný, nepredvídateľný. Sagan bol ešte 200 metrov na prvom mieste, no v závere mu došli sily. Po dlhom špurte a ekrazite v nohách vyhral Caleb Ewan. Pred Samom Bennetom a Nizzolom. Sagan skončil piaty.

Sagana môže tešiť aspoň fakt, že v bodovacej súťaži sa dostal o dva body pred Kristoffa a má tak zelený dres. Žltý ostal Alaphilippovi, biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov ma Marc Hirschi. Vcelkovom poradí je Sagan na 81.miete so stratou 18 minút na Alaphilippa. “Bolo to ako prvý deň. Začal som príliš skoro, fúkal protivietor a spomalil som. Špurt je o tom, občas musím viac riskovať. Som šťastný zo zeleného dresu. Musím sa poďakovať Danielovi Ossovi. Zostal so mnou celý deň a chránil ma pred vetrom. Toto bol tretí deň, nemám žiadne zranenia, takže je to dobré. Som šťastný, že mám zelený dres, je pekné ho nosiť a urobím všetko pre to, aby som ho udržal až do Paríža,” citovali Sagana oficiálne stránky pretekov a tímu.

“Moji tímoví kolegovia odviedli skvelú prácu a udržali ma na čele pretekov. Potom som tam preskakoval z jedného zadného kolesa na druhé a nakoniec som tam našiel cestu. Bolo to dosť riskantné, pretože som začal špurtovať dosť zozadu, ale prišiel som tam s veľkou rýchlosťou a vyšlo to. Verím, že ešte prídu ďalšie šance zabojovať o víťazstvo,” povedal Ewan.

Výsledky 3. etapy (Nice – Sisteron, 198 km)

1. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal) 5:17:42 h, 2. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 3. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT), 4. Hugo Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 5. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 6. Edward Theuns (Belg./Trek-Segafredo), 7. Cees Bol (Hol./Sunweb), 8. Matteo Trentin (Tal./CCC), 9. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 10. Niccolo Bonifazio (Tal./Total Direct Energie) všetci rovnaký čas

Celkové poradie

1. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quickstep) 13:59:17 h, 2. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +4 s, 3. Marc Hirschi (Švaj./Sunweb) +7, 4. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +17, 5. Davide Formolo (Tal./SAE Team Emirates), 6. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 7. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma), 8. Sergio Higuita (Kol./EF Pro Cycling), 9. Guillaume Martin (Fr./Cofidis), 10. Esteban Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) všetci rovnaký čas

Bodovacia súťaž

1. SAGAN 79 b, 2. Alexander Kristoff (Nór./SAE-Team Emirates) 77, 3. Bennett 74