Zahraničné Spoločnosť Politika

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie si v Česku pripomínajú tisíce ľudí

Koncert pre budúcnosť v Prahe. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PRAHA – Občania Českej republiky si v nedeľu pripomínajú 30. výročie Nežnej revolúcie. Na mnohých miestach v krajine prebiehajú spomienkové akcie, koncerty i študentské sprievody. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

 

Najväčšie oslavy sa počas dňa konali v Prahe – na Albertove a na Národnej triede, kam už ráno dorazil premiér Andrej Babiš a rad ďalších ministrov a politikov, aby tam pri pomníku Nežnej revolúcie zapálili sviečky a položili kvety.

Odkaz Nežnej revolúcie si pri tomto pamätníku počas dňa uctili aj tisíce radových občanov, informovali české médiá.

Popoludní z pražského Albertova vyrazil študentský sprievod, ktorý šiel rovnakou trasou ako študenti v novembri 1989 – cez Vyšehrad a Rašínovo nábrežie smerom na Národnú triedu.

Podľa organizátorov v ňom bolo 10.000 ľudí. Cestou si študenti mohli vypočuť nahrávky so svedectvami ľudí, ktorí v sprievode boli pred 30 rokmi.

V Prahe sa okrem tohto pochodu i mnohých ďalších akcií uskutočnil aj satirický sprievod masiek.

Nežná revolúcia, ktorá vo vtedajšom Československu ukončila vládu komunistického režimu, vyvrcholila 17. novembra 1989 práve na Národnej triede v Prahe zásahom bezpečnostných jednotiek proti demonštrantom.

Aj keď najväčšie akcie bývajú už tradične v Prahe, výročie Nežnej revolúcie si pripomenuli aj v iných českých mestách a obciach.

V Olomouci sa napríklad uskutočnila demonštrácia s názvom Kto – ak nie my. Kto – ak nie teraz, ktorú zorganizovali iniciatívy 2018+ Olomouc a Milion chvilek pro demokracii. V Brne sa podľa odhadov zišlo 10.000 ľudí. V programe boli koncerty, prejavy rečníkov či lampiónový pochod. V obci Čeladná v Moravskosliezskom kraji odhalili v nedeľu lavičku Václava Havla, ktorý bol prvým prezidentom slobodného Československa. V Liberci na schodoch radnice odhalili pamätník pripomínajúci výročie Nežnej revolúcie.

V nedeľu si v Českej republike pripomínajú aj 80. výročie udalostí, ktoré viedli k uzatvoreniu vysokých škôl nacistami v roku 1939. Ľudia si pripomenuli pamiatku Jana Opletala a ďalších študentov, ktorí čelili nacistickej agresii.

Ná Václavské námestie prišlo až 40 000 ľudí

Nedeľňajšie oslavy výročia Nežnej revolúcie vrcholia v Prahe sériou koncertov na Václavskom námestí, kde prišlo až 40.000 ľudí. Rovnaký počet ľudí sa zúčastnil aj na programe na Národnej triede, informovala česká polícia na Twitteri.

Počas koncertu svoj prejav predniesol napríklad ústavný právnik Jan Kysela, ktorý varoval pred oslabovaním ústavy: “Ústava musí byť samozrejmým rámcom našich životov. Ignorovaná ústava vlastne žiadnou ústavou nie je, a kde nie je ústava, vládne svojvôľa,” uviedol. Na Václavskom námestí vystúpil aj študentský vodca z roku 1989 a riaditeľ organizácie Člověk v tísni Šimon Pánek, ktorý ocenil sobotňajší protest proti premiérovi Andrejovi Babišovi na Letenskej pláni v Prahe, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Ako napísal server iDNES.cz, právnik a sociológ Jiří Přibáň upozornil, že je potrebné obnoviť sociálnu spravodlivosť. Novinárka a spisovateľka Lída Rakušanová vyhlásila, že zvolenie Zuzany Čaputovej za prezidentku Slovenskej republiky je dôkazom, že “stačí jedna voľba, aby sa ukázalo svetlo na konci tunela”. Katolícky kňaz a filozof Tomáš Halík pripomenul, že na Václavskom námestí sa tento rok konali viaceré protesty proti konkrétnym politikom. Zdôraznil však, že na vine nie sú politici, ale voliči, ktorí sa nechajú zmanipulovať populistami. Zároveň vyzval ľudí, aby mali odvahu držať sa svojich morálnych hodnôt.

Organizácia Post Bellum, ktorá spravuje portál Pamäť národa, pripravila v Prahe projekciu a svetelnú inštaláciu na fasády domov na Národnej triede vo farbách trikolóry. Vo videomappingu zaznejú aj výroky pamätníkov novembrových udalostí a budú ho sprevádzať hudba a dobové zábery.

Spomienkové akcie sa konali aj v ďalších českých mestách. V Hradci Králové sa na námestí popoludní uskutočnil študentský happening. Študenti zhotovili stenu z papierových škatúľ, ktorá bola rekonštrukciou rovnakej stavby z roku 1989 na vtedajšom Gottwaldovom námestí a zároveň predstavovala jeden z najvýraznejších symbolov zamatovej revolúcie.