Domáce Politika Top

Trnava pripomenula najdesivejšie obdobie dejín: Pochod hordy vo vojenských uniformách

TRNAVA – V Trnave to chvíľu vyzeralo ako počas tridsiatych rokoch. V sobotu siedmeho januára totiž centrom mesta pochodovali desiatky členov polovojenskej organizácie Slovenskí branci, ktorí vyvolali rozporuplné reakcie – niektorí ju prirovnali k pochodom fašistických gárd.

Branci oslavovali piate výročie a poňali to vo veľkom. Ulicami historického mesta sa tak ozýval dupot niekoľkých desiatok párov kanád a spev samotných pochodujúcich – Trnavčania si tak mohli vypočuť napríklad „Slovenské mamičky”. Oblečení v maskáčových uniformách pripomínali aj vojakov.

„Geopolitická situácia nie je ružová a mierové časy, ktoré kedysi predpovedali naši politici neprišli. Je čas hájiť, tak ťažko našimi predkami vybojovaný mier,” napísali v statuse na svojej Facebookovej stránke ohľadom oslavy päťročnice.

Radovan Národovec Hynek was live. – Radovan Národovec Hynek | Facebook

Ako sa pre Denník N vyjadrilo mesto Trnava, oficiálne akciu zrušiť nemohlo, keďže ju oznamovala súkromná osoba. Oficiálne ju však nepodporilo. Medzi Slovákmi sa na adresu samotnej oslavy okrem pozitívnych vyskytli aj poriadne negatívne reakcie.

„V slobodnom a demokratickom štáte ktorý nik neohrozuje a nie je v žiadnom konflikte je pochodovanie v uniformách po meste minimálne zvláštne. Chcete tým ukázať, že máme neschopné silové zložky nás ochrániť, alebo chcete niekoho strašiť?” pýtal sa Jerguš. Super, už tu máme opäť fašistické gardy,” napísala zas Renat.

reakcia1

reakcia2

Zdroj: ph, Foto: FB / Slovenskí branci, Video: FB / Radovan Národovec Hynek