Trnavohorský drevený betlehem chodia obdivovať aj prázdninujúce deti

TRNAVÁ HORA – Nič to, že je vonku aktuálne pravé letné počasie, Trnavohorský betlehem, ktorý pozostáva z viac ako 200 drevených figúrok, chodia obdivovať aj v lete. Unikátny drevený betlehem vystavujú v Jalnej, čo je miestna časť Trnavej Hory (okres Žiar nad Hronom) celoročne. „Toho roku sme tu mali viac ako 180 detí, minulý rok si tu bolo betlehem pozrieť viac ako 300 detí,“ priblížil Ján Slašťan, ktorý sprevádza návštevníkov po expozícii.

Autorom betlehemu je miestny obyvateľ Jozef Turoň (1942 – 2010), ktorému pri tvorbe pomáhal Ján Truban. „Bol vyučený automechanik a toto mal len ako záľubu. Pri odchode na dôchodok sa začal venovať vyrezávaniu a v podstate celé to obdobie, pokiaľ žil, venoval tomuto betlehemu,“ uviedol Slašťan.

Betlehem nezobrazuje len tradičný vianočný výjav narodenia malého Ježiša, ale aj ďalšie náboženské a ľudové motívy. Približuje prácu ľudí na dedine, oddych a zábavu po dobre vykonanej práci, miestny kostolík, ale aj neďaleké pútnické miesto Staré Hory. Nezabúda ani na náboženské výjavy, približuje narodenie Ježiša, jeho verejné účinkovanie, Poslednú večeru, súd či ukrižovanie.

Celé dielo je vyrobené z lipového dreva a má niekoľko jednoduchých mechanizmov, vďaka ktorým sa postavy v jednotlivých výjavoch pohybujú. Betlehem stojí na masívnych drevených stoloch, dopĺňajú ho maľby od Aleny Pilníkovej. O dielo sa pravidelne starajú, mechanizmy si vyžadujú údržbu. Niektoré postavy v pozadí nie sú nalakované. Ide o postavy, ktoré autor urobil medzi poslednými, a nestihol ich už dokončiť.

 

 Celé dielo je vyrobené z lipového dreva. Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

Viac o téme: betlehem, deti, dielo, expozícia, figúrky, Jozef Turoň, lipové drevo, mechanizmus, narodenie Ježiša, návšteva, postavy, údržba, vyrezávanie

Súvisiace články