Domáce Politika Spoločnosť Kauzy

Trnka sa postaví pred disciplinárnu komisiu už o pár dní. Zodpovedať sa bude na Generálnej prokuratúre

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Disciplinárna komisia už vytýčila termín disciplinárneho konania voči bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Ako vyplýva z rozpisu činnosti piatich disciplinárnych komisií, ktorý je zverejnený na stránke Generálnej prokuratúry (GP) SR, termín konania je vytýčený na 2. júna. Konanie sa má uskutočniť v budove GP SR v Bratislave na Štúrovej ulici.

 

Termíny disciplinárnych konaní, ako aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií sú zverejňované na webovej stránke GP SR. Disciplinárne komisie sú nezávislé, do ich činnosti nemôžu zasahovať ani generálny prokurátor SR, ani vedúci prokurátori, vysvetlila pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Predseda disciplinárnej komisie Attila Izsák koncom marca pre portál sme.sk uviedol, že termín ústneho pojednávania bude bezodkladne určený po zmene situácie, respektíve po zmene prijatých opatrení.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár 31. októbra 2019 bývalému generálnemu prokurátorovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže na Trnku bol v ten deň podaný disciplinárny návrh za dva skutky. K tomu došlo po tom, ako médiá zverejnili nahrávku telefonátu s podnikateľom Marianom Kočnerom. Vyšetrovateľ NAKA obvinil v decembri Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Následne ho 16. januára zadržala NAKA a obvinila z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii. Jeden deň po zadržaní ho však prepustili z policajného zadržania na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Podľa prokurátora v tomto prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Trnka najnovšie voči obvineniu v kauze Gorila podal na GP SR mimoriadny opravný prostriedok. “Doposiaľ rozhodnuté nebolo. S cieľom rozhodnutia si prokurátor vyžiadal potrebný príslušný spisový materiál, až následne bude rozhodnuté,” povedala v stredu pre TASR Predajňová.