Zahraničná Zahraničné Ekonomika Top

Trump má veľký problém. Miliardár dá desiatky miliónov, aby ho dostal z Bieleho domu

Donald Trump má silného protivníka. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi hrozia ďalšie nepríjemnosti. Jeden z jeho najväčších kritikov, miliardár Tom Steyer, odštartoval proti Trumpovi kampaň za milióny dolárov a chce ho dostať z Bieleho domu. 

 

Donald Trump má od samého začiatku svojho úradu mnoho kritikov. Jeden z nich sa teraz zmobilizoval. Miliárdár a správca hedgeových fondov Tom Seyer chce ešte pred koncom funkčného obdobia vyhnať Donalda Trumpa z Oválnej pracovne Bieleho domu a chce na to vynaložiť obrovskú sumu. 

Informoval o tom nemecký “Der Spiegel”. So svojou spoločnosťou chce Senát donútiť k tomu, aby začal proces zbavenia úradu (impeachment) Donalda Trumpa. Steyer, ktorý je podľa “Forbesu” na 1477. priečke medzi najbohatšími osobnosťami sveta, už do toho investoval 50 miliónov dolárov (približne 44 miliónov eur), ďalších 40 miliónov (asi 35 miliónov eur) bude nasledovať.

Miliardár Tom Steyer chce dostať Donalda Trumpa z úradu prezidenta. (SITA/AP)

Ako Corleone

Na dosiahnutie svojho cieľa začal organizovať tzv. “protitrumpovské tréningové tábory” a nakrúcať televízne spoty. “Keď nedokážeme vyhodiť kriminálnika z Bieleho domu, ako môžeme hovoriť o uskutočnení nejakých reforiem v tejto krajine?”, opýtal sa na jednom z takýchto podujatí.

Tam porovnal Donalda Trumpa s kriminálnikom a šéfom mafie Michaelom Corleonem z filmovej série “Krstný otec”.

Miliardárova kampaň “Need to Impeach” zozbierala pre schválenie procesu impeachmentu už viac ako sedem miliónov podpisov, čo je viac, ako má členov zbrojárska lobby NRA. “Urobím všetko, čo je potrebné na odstránenie prezidenta z úradu. Je jedno, koľko to bude trvať,” cituje ho Der Spiegel.

Steyerova iniciatíva neunikla ani Trumpovi. Steyer podľa neho pôsobí “ako zdivočený a bláznivý šialenec, ktorému veľmi skoro dôjdu peniaze”, napísal prezident po jednom rozhovore so Steyerom, ktorý odvysielala CNN. Útok na Twitteri naznačuje, že Trump berie protivníka vážne.

A má na to dôvod. Keď Steyer niečo robí, robí to dôsledne. Ako manažér hedgeových fondov je vo svojich postojoch neoblomný. Jeden z jeho klientov v minulosti pre Reuters povedal: “Robí sa všetko, čo je nutné, aby sa zarobili peniaze.” A on ich zarobil.