Politika Zahraničné Top

Trump napadol Nemcov. Obviňuje ich, že si na amerických vojskách vybudovali majetok

Donald Trump kritizuje Nemecko za malé výdavky na obranu. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Pred plánovaným stiahnutím tisícok amerických vojakov z Nemecka americký prezident Donald Trump znovu kritizoval Nemecko – roky profitovali z vojsk a dokonca okolo nich stavali celé mestá.

 

Americký prezident Donald Trump obvinil Nemecko z toho, že vďaka americkým jednotkám zarobilo doslova majetok. Ako dodal, desaťtisíce tisíc vojakov v Nemecku už nechce. Podľa neho si Nemci vďaka ich “vojskám zarobili zarobili majetok. Ako viete, oni (Nemci) postavili okolo našich jednotiek mestá”, povedal Trump v stredu pre televíziu Fox. Trump tiež zopakoval svoje obvinenia, že Nemecko bolo voči výdavkom na NATO “nedbanlivé” a malo by platiť.

Stiahnuť sa má až 12-tisíc vojakov

Americký minister obrany Mark Esper minulý týždeň oznámil, že z Nemecka bude stiahnutých takmer 12 000 vojakov. 6 400 sa má premiestniť späť do USA, 5 600 do ďalších európskych krajín NATO – podľa súčasného stavu najmä do Talianska a Belgicka.

Trumpova vláda opakovane vyjadrovala svoje znepokojenie nad skutočnosťou, že Nemecko nesplnilo cieľ voči NATO investovať do svojej armády dve percentá HDP. A to aj napriek zvyšujúcim sa výdavkom na obranu. V súčasnosti predstavujú 1,38 percenta HDP.

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdroj: TASR / AP

Problémový Nord Stream 2

Trump tiež zaútočil na federálnu vládu kvôli ropovodu Nord Stream 2 cez Baltské more: “Mali by sme chrániť Nemecko pred Ruskom, to je v poriadku, ale Nemecko platí Rusku miliardy dolárov za energiu,” povedal Trump.

Šéf Bieleho domu už roky kritizuje plynovod z Ruska do Nemecka. Koncom roka 2019 vydal prvé represívne opatrenia proti niektorým spoločnostiam zapojeným do výstavby stavby Nord Stream 2. Kritici ho obviňujú z toho, že chce zabrániť výstavbe plynovodu iba preto, aby mohol v Európe predať viac amerického skvapalneného plynu.

Mohlo by vás zaujímať