Politika Zahraničné

Trump navrhol vznik palestínskeho štátu, svet reaguje

Americký prezient Donald Trump (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Bielom dome vo Washingtone 28. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Európska únia zostáva “jednotne a neochvejne” oddaná svojej snahe o dosiahnutie mierovej dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktorej výsledkom bude vytvorenie dvoch štátov. Uviedol to v utorok podľa agentúry AFP šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Vyjadril sa tak po tom, ako americký prezident Donald Trump predstavil svoj mierový plán pre Blízky východ.

“Európska únia preštuduje a posúdi predložené návrhy,” povedal na Borrell na margo Trumpovho plánu. Dodal však, že k takémuto posúdeniu dôjde len na základe “platného stanoviska EÚ a jej neochvejného a jednotného záväzku voči dohodnuteľnému a realizovateľnému riešeniu v podobe dvoch štátov, ktoré zohľadňuje legitímne túžby ako Palestínčanov, tak aj Izraelčanov a rešpektuje všetky relevantné rezolúcie OSN i medzinárodne dohodnuté vymedzenia”.

Borrell ďalej uznal, utorňajší plán USA “poskytuje príležitosť na opätovné začatie nevyhnutne potrebného úsilia smerom k dohodnuteľnému a životaschopnému riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu”. EÚ je pripravená “usilovať sa o obnovenie zmysluplných rokovaní” na dosiahnutie trvalého mieru.

Borrell obe strany konfliktu zároveň vyzval, aby prostredníctvom politiky aj činov preukázali “skutočný záväzok” k riešeniu v podobe dvoch štátov ako jedinému realistickému spôsobu ukončenia konfliktu.

SAE Trumpov mierový plán privítali

Spojené arabské emiráty (SAE) označili mierový plán pre Blízky východ, ktorý v utorok predstavil americký prezident Donald Trump, za dôležitý východiskový bod na obnovenie rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

SAE veria, že Palestínčania a Izraelčania môžu s podporou medzinárodného spoločenstva dosiahnuť trvalé prímerie a spolužitie, uviedlo na Twitteri veľvyslanectvo SAE vo Washingtone.

Ministri zahraničných vecí Ligy arabských štátov (LAŠ) sa v súvislosti s Trumpovým plánom zídu v sobotu v Káhire na mimoriadnom zasadnutí. Arabské krajiny o stretnutie požiadal palestínsky prezident Mahmúd Abbás, napísal denník The Times of Israel.

Katar na strane Trumpa

Katar sa v stredu pridal k Saudskej Arábii a Spojenými arabským emirátom, ktoré oceňujú najnovší americký plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Informoval o tom v stredu spravodajský portál i24 News, ktorý dodal, že proti plánu prezentovanému v utorok prezidentom USA Donaldom Trumpom sa vyslovili Jordánsko i Irán.

Katarské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zo stredy napísalo, že oceňuje snahy Spojených štátov nájsť riešenie pre izraelsko-palestínsky konflikt, pokiaľ je v rámci medzinárodnej legitimity.

Egyptský rezort diplomacie vo vyhlásení z utorka napísal, že oceňuje pokračujúce úsilie Spojených štátov dosiahnuť komplexné a spravodlivé riešenie palestínskej otázky. V texte sa pritom zdôrazňuje, že podľa Káhiry “je dôležité obnoviť Palestínčanom (ich) úplné legitímne práva prostredníctvom vytvorenia nezávislého suverénneho štátu na okupovaných územiach”.

Jordánsko oznámilo, že vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967 zostáva “jedinou cestou ku globálnemu a trvalému mieru”.

Francúzsko plán uvítalo

Francúzsko v stredu privítalo úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu a avizovalo, že jeho mierový plán si “dôkladne preštuduje”.

Podľa agentúry AFP Paríž súčasne deklaroval, že pre nastolenie spravodlivého a trvalého mieru na Blízkom východe je potrebné riešenie, ktoré zahŕňa existenciu dvoch štátov – izraelského a palestínskeho -, a to v súlade s medzinárodným právom a medzinárodne schválenými parametrami.

Irán hovorí o hanebnom pláne

Iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo americký mierový plán “za hanebný” a “vnucovaný Amerikou” Palestínčanom, a uviedlo, že ide “o zradu storočia” odsúdenú na neúspech.

Šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf vo svojom tvíte napísal, že “takzvaná vízia pre mier” je “len vysnívaným projektom zbankrotovaného realitného developera”, ale pre “región a svet je zlým snom”. Zaríf vyjadril nádej, že zverejnenie Trumpovho plánu bude “budíčkom pre všetkých moslimov, ktorí štekali pod nesprávnym stromom”.

Trump na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome, na ktorej sa nezúčastnili nijakí palestínski predstavitelia, ako súčasť svojho mierového plánu pre Blízky východ navrhol vznik palestínskeho štátu.

Osemdesiatstranový dokument predpokladá, že Jeruzalem zostane nerozdeleným hlavným mestom Izraela. Trump však zároveň povedal, že východný Jeruzalem má potenciál stať sa hlavným mestom palestínskeho štátu.

V oblastiach, ktoré by sa mali stať súčasťou nového štátu, plán navrhuje pozastavenie rozvoja izraelských osád na štyri roky.