Politika Zahraničné

Trump nemá problém so zverejnením Muellerovej vyšetrovacej správy

Americký prezident Donald Trump nemá problém so zverejnením správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. (SITA/AP)

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump nemá problém so zverejnením správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera o vyšetrovania podozrení, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Uviedla to v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
“Nemyslím si, že s tým má prezident nejaký problém,” povedala v televízii NBC. Trump nemá nič proti zverejneniu, “pretože presne vie, čo sa stalo a nestalo a teraz to už naozaj vie aj zvyšok Ameriky”, dodala podľa agentúry AFP s tým, že ide o “úplné očistenie prezidenta”.

Vyslovila sa tak po tom, ako minister spravodlivosti William Barr v liste adresovanom americkému Kongresu i verejnosti zhrnul najdôležitejšie závery správy, ktorú mu doručil Mueller. Ten podľa Barra nenašiel dôkazy, že by sa Trump alebo jeho spolupracovníci “spolčili” s Ruskom alebo že by s ním “koordinovali” svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Mueller tiež posudzoval, či sa Trump pokúšal mariť vyšetrovanie. V tejto súvislosti však podľa Barra vyšetrovateľ nedospel k definitívnej odpovedi: Trumpa viny nezbavil ani nedospel k záveru, že by sa tohto trestného činu skutočne dopustil.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová z Demokratickej strany a vodca demokratov v Senáte Chuck Schumer v nedeľu vyhlásili, že minister Barr “nie je nestranný pozorovateľ”, a vyzvali na zverejnenie záverečnej správy z vyšetrovania podozrení, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Závery osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera žiadajú zverejniť v plnom rozsahu.

Podľa spoločného vyhlásenia Pelosiovej a Schumera list ministra spravodlivosti “prináša toľko otázok, koľko je v nej odpovedí”. Predošlá “zaujatosť” Barra voči Muellerovmu vyšetrovaniu znamená, že “nie je schopný objektívne rozhodovať”, dodali títo poprední členovia Demokratickej strany.

Naliehavosť ich výzvy na zverejnenie Muellerových záverov “bez akéhokoľvek ďalšieho odkladu” odôvodňujú “skutočnosťou, že táto správa nezbavuje prezidenta takého závažného obvinenia, akým je marenie spravodlivosti”.