Zahraničné Politika Top

Trump o kúpe Grónska vôbec nevtipkuje. Nie je to prvýkrát, čo takto Amerika získala cudzie územie

Grónsko ukrýva nerastné bohatsvo. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Minulý piatok sa objavila prekvapivá informácia o tom, že Donald Trump by chcel kúpiť ostrov Grónsko. Celé to vyznievalo, ako zlý vtip a dánska premiérka Mette Frederiksenová aj tento návrh dôrazne odmietla (Dánsko má na starosti obranu Grónska a jeho zahraničnú politiku.). Nebolo by to však prvýkrát, čo by Američania kúpili cudzie územie. Naopak, dá sa povedať, že je to ich tradícia.

 

I keď informácia o úmysloch amerického prezidenta, o ktorej informoval Washington Post, mohla pôsobiť ako vtip, Trump veľmi dobre vie, prečo by chcel ostrov získať.

Grónsko má z bezpečnostného hľadiska výhodnú strategickú polohu. Okrem toho sa pod roztápajúcim ľadom nachádza neskutočné bohatstvo v podobe zásob ropy, zlata, vzácnych zemín a dokonca aj uránu.

Nachádza sa tu však aj nerast, o ktorého celosvetovom nedostatku sa veľa nehovorí – piesok. Ten je nevyhnutný v stavebnom priemysle, kde sa používa ako jedna zo zložiek betónu. OSN už v máji varovala, že jeho zásoby sa môžu výrazne zmenšiť. Ročne sa totiž na celom svete použije až 9,5 miliárd ton piesku v hodnote 100 miliárd dolárov (asi 90 miliárd eur).

Tradícia v nakupovaní iných území

Vráťme sa však k americkým nákupom cudzích území. USA už v minulosti kúpili časti krajín, alebo sa o to aspoň pokúsili. V roku 1803 kúpil Washington od Paríža koloniálne oblasti na juhovýchode terajších Spojených štátov a to za výhodnú cenu vtedajších 15 miliónov dolárov.  V roku 1867 americká vláda kúpila od vládcov v Moskve súčasný štát USA – Aljašku za smiešnu sumu 7,2 milióna dolárov. Pritom sa na jej území nachádzali veľké zásoby zlata. 

V roku 1917 zaplatili Američania 25 miliónov dolárov za dánske západoindické ostrovy v Karibiku a premenovali ich na Panenské ostrovy. 

Američania získali od Španielov aj Havaj. Zdroj: pixabay

USA však pri získavaní nových území používali aj tvrdšie metódy – zbrane. Od Španielov si takto vybojovali Portoriko a Havaj, od Mexika Kaliforniu a južné časti USA s Texasom. 

V roku 1812 chceli Američania anektovať aj susednú Kanadu, ale to sa im nepodarilo. Pôvodní obyvatelia, britskí osadníci a vojaci donútili amerických bojovníkov k úteku, prenasledovali ich až do Washingtonu a podpálili Biely dom a niekoľko ministerstiev.

Dúfajme, že k podobnému kroku po odmietnutí Dánskom nedôjde. Veď na ostrove sa nachádza 600 ťažko vyzbrojených amerických vojakov a tiež systém včasného varovania pred raketovým útokom.

Galéria
V Grónsku sa nachádzajú aj zásoby piesku.
Na Grónsku sa nachádzajú aj americkí vojaci. Ilustračné foto: pixabay
Donald Trump si robí zálusk na Grónsko. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next