Zahraničné

Trump očakáva, že iracké bezpečnostné sily ochránia americkú ambasádu v Bagdade

Donald Trump - Zdroj: TASR/ AP Photo/Steve Helber

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump očakáva, že Irak “použije svoje bezpečnostné sily” na ochranu amerického veľvyslanectva v Bagdade, kde v utorok vtrhol rozzúrený dav. Informuje o tom agentúra AFP.

“Očakávame, že Irak použije svoje zložky, aby (americkú) ambasádu ochránil…” napísal Trump na Twitteri. Z organizácie útoku obvinil Irán, ktorý podľa neho bude za to niesť zodpovednosť. Na americké veľvyslanectvo vtrhli nahnevaní podporovatelia irackých šiitských milícií. Reportér tlačovej agentúry AP videl, ako zvnútra komplexu šľahajú plamene a na streche objektu sa objavilo niekoľko amerických vojakov, ktorí mierili zbraňami na protestujúcich. Príslušníci americkej námornej pechoty sa v priestoroch ambasády snažili pomocou slzotvorného plynu a omračujúcich granátov rozohnať dav, ktorý ignoroval výzvy hlásené z megafónu, aby sa z veľvyslanectva stiahol, informovala AFP.

Tisícky demonštrantov a bojovníkov milícií sa predtým zhromaždili pred hlavným vchodom do veľvyslanectva, aby odsúdili letecké útoky na základne patriace Iránom podporovaným milíciám v Iraku. Zišli sa tam po pohreboch príslušníkov týchto milícií, ktorí pri náletoch prišli o život. Niektorí demonštranti skandovali “Preč s USA!”, “Smrť Amerike!” a “Smrť Izraelu!”. Demonštranti sprvu ničili bezpečnostné kamery na múroch okolo ambasády a hádzali na ňu kamene, potom si desiatky z nich prerazili cestu na pôdu veľvyslanectva cez bočný vchod.

Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na irackých predstaviteľov, amerického veľvyslanca i ďalších pracovníkov veľvyslanectva evakuovali. Dočasný iracký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval dav, aby sa z veľvyslanectva “okamžite” stiahol. Mahdího úrad niekoľko hodín po útoku vydal vyhlásenie, že akejkoľvek agresii voči zahraničným ambasádam tvrdo zabránia bezpečnostné sily.