Trump odstúpil od dohody s Iránom natruc Obamovi

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

LONDÝN – Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom, aby urobil napriek svojmu predchodcovi Barackovi Obamovi. V ďalšom z uniknutých dokumentov sa tak vyjadril bývalý britský veľvyslanec v USA Kim Darroch, ktorý Trumpov krok označil za „diplomatický vandalizmus“. Komunikáciu zverejnil britský nedeľník Mail on Sunday napriek varovaniu polície, že médiám v prípade zverejnenia ďalších uniknutých dokumentov hrozí trestné stíhanie.

Darroch sa tak vraj vyjadril po tom, ako vtedajší britský minister zahraničia Boris Johnson v roku 2018 požiadal Spojené štáty, aby od dohody neodstupovali. V prvých správach, ktoré sa dostali na verejnosť pred týždňom, nazval Darroch Trumpovu administratívu nešikovnou, neistou a nekompetentnou.

„Naozaj si nemyslíme, že by sa táto administratíva v budúcnosti stala podstatne normálnejšou, menej disfunkčnou, menej nepredvídateľnou, menej rozdelenou medzi frakcie, menej diplomaticky nemotornou a nešikovnou,“ napísal. Trump po zverejnení e-mailov nazval britského veľvyslanca „veľmi hlúpym človekom“ a prerušil s ním kontakt, no premiérka Theresa Mayová vyjadrila Darrochovi plnú podporu. V týždni však veľvyslanec napriek tomu rezignoval na svoju funkciu.

Viac o téme: Barack Obama, Donald Trump, Irán, jadrová dohoda, Kim Darroch

Súvisiace články