Zahraničné

Trump oznámil, že Sudán sa rozhodol normalizovať vzťahy s Izraelom

Donald Trump. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump oznámil, že Sudán sa rozhodol normalizovať svoje vzťahy s Izraelom. S odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu o tom informovala agentúra AFP.

“Sudán a Izrael sa dohodli na normalizácii vzťahov, to že sa k Abrahámovské dohodám pridala ďalšia krajina predstavuje významný krok k nastoleniu mieru na Blízkom východe,” napísal Trumpov poradca Judd Deere na sociálnej sieti Twitter. Tzv. abrahámovské dohody sú dohody o normalizácii vzťahov, ktoré v septembri s Izraelom uzavreli Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn. Oznámenie prichádza bezprostredne po tom, ako Trump v piatok oficiálne informoval americký Kongres, že chce vyradiť Sudán z amerického zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Proces vyradenia má tak teraz v rukách Kongres, ktorý musí podniknúť príslušné legislatívne kroky.

Biely dom ešte pred Trumpovým oznámením informoval, že Sudán v piatok americkej vláde previedol 335 miliónov dolárov pre americké obete terorizmu a ich pozostalých. Sudán sa ocitol na tzv. čiernej listine USA po teroristických útokoch na americké veľvyslanectvá v Tanzánii a Keni z roku 1998, ktoré spáchala teroristická sieť al-Káida riadená v tom období z Afganistanu Usámom bin Ládinom. Pri týchto bombových útokoch zahynulo viac ako 224 ľudí a 4000 utrpelo zranenia. Sudán je v poradí piatou prevažne arabskou krajinou, ktorá sa rozhodla nadviazať oficiálne vzťahy s Izraelom. V septembri tak urobili SAE a Bahrajn, pričom dávnejšie v minulosti k takýmto dohodám pristúpili Egypt (v roku 1979) a Jordánsko (v roku 1994).