Politika Zahraničné

Trump podpísal nariadenie o ďalších sankciách voči Iránu

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok nariadenie o uvalení finančných sankcií na iránskeho najvyššieho lídra ajatolláha Alího Chameneího a jeho spoločníkov. Informovali agentúry AP a AFP.

Najvyšší líder Iránu je podľa Trumpovych slov totiž priamo zodpovedný za destabilizujúce aktivity islamskej republiky (Iránu)”. “Budeme pokračovať vo zvyšovaní tlaku na Teherán,” vyhlásil americký prezident počas podpisovania nariadenia v Oválnej pracovni Bieleho domu, pričom dodal, že “Irán nebude mať nikdy jadrovú zbraň”. Trump na margo nových sankcií zdôraznil, že USA nevyhľadávajú konflikt s Iránom a sankcie sa v závislosti od ďalších krokov Teheránu môžu skončiť už zajtra – alebo “môžu trvať roky”.

USA oznámili sankcie na šéfa iránskej diplomacie a predstaviteľov armády

USA pridajú na sankčný zoznam iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa, ako aj osem veliteľov iránskych Revolučných gárd. Plánujú tiež blokovať ďalšie iránske aktíva, oznámil v pondelok americký minister financií Steven Mnuchin. Informovala o tom agentúra AFP.
Zaríf by mal byť podľa Mnuchina pridaný na sankčný zoznam “ešte tento týždeň”. Na zozname sa podľa amerického ministra financií ocitli aj ôsmi velitelia iránskych Revolučných gárd. Z informácií uverejnených na stránke ministerstva vyplýva, že sankcie by sa mali týkať veliteľov piatich námorných obvodov. Okrem nich sa na sankčnom zozname nachádza aj veliteľ námorných síl Revolučných gárd Alírezá Tangsírí, ktorý sa ešte vo februári vyhrážal uzavretím Hormuzského prielivu, ak Spojené štáty neodvolajú sankcie.
Veliteľ vzdušných síl gárd Amíralí Hádžízáde, ktorý dohliada na sporný raketový program Iránu a je zodpovedný za nedávne zostrelenie amerického dronu, bol podľa ministerstva tiež pridaný na zoznam. Posledným z čelných predstaviteľov Revolučných gárd na sankčnom zozname je veliteľ pozemných síl gárd Mohammad Pákpúr. Ten podľa USA dohliadal na nasadenie iránskych jednotiek v Sýrii s cieľom podporiť režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Napätie medzi USA a Iránom eskaluje

Po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sérii útokov na ropné tankery v Hormuzskom prielive Irán vo štvrtok ráno zostrelil americké bezpilotné prieskumné lietadlo. Incident vyvolal obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore. Trump ešte v piatok na Twitteri oznámil, že na poslednú chvíľu odvolal v noci na piatok odvetné nálety na iránske ciele.

USA v máji 2018 jednostranne odstúpili od jadrovej dohody, ktorú s Iránom dosiahli v roku 2015 svetové veľmoci. Washington následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy. Začiatkom mája 2019 potom sankcie voči Iránu ešte sprísnili, keď zrušili všetky dovtedy platné výnimky zo zákazu dovozu iránskej ropy.