Politika Zahraničné

Trump pohrozil zastavením pomoci pre požiarmi sužovanú Kaliforniu

Hasičská helikoptéra zhadzuje vodu na požiar v Kenter Canyone v oblasti Los Angeles 28. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v nedeľu znova pohrozil zastavením federálnej pomoci pre Kaliforniu po tom, ako demokratický guvernér tohto štátu USA kritizoval jeho environmentálu politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Požiare v Kalifornii zničili za posledné týždne takmer 40.000 hektárov porastov. Hasiči v nedeľu pokračovali s bojom proti lesnému požiaru 100 kilometrov severozápadne od Los Angeles, ktorý už dostali pod kontrolu na 50 percent, a požiaru severne od San Francisca, ktorý je pod kontrolou na viac než tri štvrtiny. Ďalšie požiare – vrátane plameňov, ktoré ohrozovali mnohomiliónové domy a známe objekty v oblasti Los Angeles – medzičasom ustúpili a evakuovaní obyvatelia sa začínajú vracať domov.

Trump v nedeľu rovnako ako vlani, keď pri požiaroch v severnej Kalifornii zahynulo 86 ľudí, kritizoval tamojšie úrady a zodpovednosť pripísal guvernérovi Gavinovi Newsomovi, ktorý podľa neho odvádza “hroznú prácu pri lesnom hospodárstve”.

“Každý rok, keď zúria požiare a Kalifornia horí, je to rovnaké – a potom príde žiadať federálnu vládu o (finančnú) pomoc. Už nie. Urobte si svoju prácu, guvernér,” napísal prezident na Twitteri.

Newsom v reakcii tvítoval: “Neveríte v klimatickú zmenu. Ste ospravedlnení z tejto debaty.”

Širšie vyjadrenie guvernér poskytol v nedávnom rozhovore pre noviny The New York Times, v ktorom poukázal na rušenie predpisov ochrany životného prostredia Trumpovou vládou. “Vedieme boj proti najničivejším požiarom v dejinách nášho štátu… a Trump vedie totálny útok voči nápravným prostriedkom,” uviedol.