Politika Zahraničné

Trump posiela zničenému Portoriku obrovské peniaze na pomoc

Americký prezident Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že Spojené štáty pošlú 13 miliárd dolárov na pomoc Portoriku, karibskému ostrovu a americkému zámorskému územiu, ktoré pred tromi rokmi znivočil hurikán.

Správu priniesla v noci na sobotu tlačová agentúra DPA. “Moja administratíva dnes uvoľnila najväčšiu sumu na obnovu portorického systému elektrickej energie a vzdelávania,” vyhlásil Trump počas tlačovej konferencie.

“Dávame 13 miliárd dolárov na trvalú obnovu a nahradenie tisícok míľ telekomunikačných sietí, ktorá mala byť uskutočnená už pred mnohými rokmi,” vyhlásil Trump. Kritici tohto návrhu sa pýtajú, prečo nebol záchranný plán zrealizovaný už skôr, a obviňujú Trumpa z politizovania humanitárnej pomoci.

Trump už predtým vystupoval proti poskytnutiu pomoci Portoriku, tvrdiac, že Kongres dal tomuto územiu príliš veľa finančných prostriedkov v porovnaní s americkými štátmi ako Florida či Texas. Trump a jeho demokratický rival Joe Biden sa uchádzajú o priazeň dôležitého štátu Florida, kde žije podstatná časť portorického obyvateľstva.