Politika Zahraničné Top

Trump s návrhom odložiť voľby narazil. Reagovali republikáni aj demokrati

Donald Trump navrhoval odloženie volieb. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – (Rudolf Dac/TASR) Americký prezident Donald Trump sa stretol s rozsiahlym odporom medzi demokratmi aj republikánmi. Dôvodom bol jeho návrh odložiť novembrové prezidentské voľby v USA a čakať, kým koronavírusová pandémia ustane a hlasovanie bude opäť bezpečné.

 

“Nie, prezident Trump nemá právo voľby odďaľovať,” napísal napríklad denník New York Times. Podľa nich šéf Bieleho domu “Napáda voľby, ktoré hrozia jeho prehrou.”

Samozvaný socialista Bernie Sanders zasa napadol prezidenta na Twitteri a vysvetlil: “Prepáčte, pán Trump. Voľby budú 3. novembra 2020. A hádajte čo! Vy ich prehráte.”

Trumpov návrh

Trump vo štvrtok na Twitteri varoval pred “chybnými a podvodnými” listovými voľbami a prezentoval myšlienku radšej ich odložiť. “Odložíme voľby, pokým nebudú môcť ľudia hlasovať správne a bezpečne?”

Odôvodnil to tým, že v opačnom prípade hrozí “USA veľký trapas”.

Donald Trump však má so svojím návrhom jeden veľký problém. V USA môže dátum konania volieb schváliť iba Kongres.

Krok odmietli aj republikáni

Jeho myšlienka sa však neuchytila. A to ani v tábore republikánov. “Prial by som si, aby to nepovedal,” odpovedal na Trumpov tweet konzervatívny senátor Marco Rubio. “V novembri sa budú konať voľby.” Jeho stranícky kolega Ted Cruz podobne ako on vyhlásil , že dátum volieb zmenený nebude.

Opoziční demokrati zasa označili Trumpove vyhlásenie za “zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od dnešných ničivých ekonomických ukazovateľov”.

Krátko pred tým, ako Trump verejne odprezentoval myšlienku na posunutie termínu volieb boli zverejnené nové ekonomické údaje. Hrubý domáci produkt utrpel v druhom štvrťroku historický pokles v dôsledku koronakrízy a znížil sa o 9,5 percenta v porovnaní s rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka.

“Trump môže tvítovať toľko, koľko chce, ale pravdou je: nemôže voľby odložiť,” ozýva sa z radov demokratov. “V novembri ho budú voliči volať k zodpovednosti za jeho zlyhanie.”

Demokratická šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pripomenula tiež zodpovedajúci článok ústavy, v ktorom sa hovorí, že dátum volieb určuje Kongres, nie prezident.

Trump v posledných mesiacoch opakovane kritizuje voľby poštou, pričom ako argument udáva najmä riziko podvodov, ku ktorým môže pri tejto forme dochádzať. Odborníci ho však na rozdiel od amerického prezidenta považujú za nízke. Kritici preto obviňujú Trumpa, že chce ukázať volebný proces v zlom svetle ešte v predstihu – aby mohol v prípade porážky výsledok volieb spochybniť.

Z dôvodu pandémie koronavírusu pozorovatelia očakávajú počas prezidentských volieb v USA masívne zvýšenie záujmu o hlasovanie poštou. Mnoho ľudí sa totiž zrejme bude chcieť vyhnúť návšteve volebných miestností kvôli strachu z nákazy.

Biden to tušil

Trumpov súper v prezidentských voľbách, demokrat Joe Biden už koncom apríla varoval, že sa Trump môže pokúsiť odložiť dátum volieb. “Pamätajte si moje slová: pokúsi sa voľby nejako presunúť, nájde nejaký dôvod, prečo sa nemôžu konať v danom termíne,“ uviedol bývalý viceprezident. Trump však v tom čase takéto tvrdenie odmietol a označil ho za propagandu.

Koronakríza bude nepochybne veľkou výzvou pre voľby, pretože pandémia v USA je aj naďalej mimo kontroly. V krajine sa potvrdilo viac ako 151 000 úmrtí a takmer 4,5 milióna prípadov. Ide o zďaleka najvyšší počet na svete.

Trumpovi je čoraz viac vyčítané, ako krajinu vedie počas krízy spôsobenej koronavírusom. Pretavilo sa to už aj do čísel. Šéfovi Bieleho domu neprajú prieskumy a dôvodom má byť zlý stav hospodárstva, ktoré sa ocitlo vo vážnej kríze.

Trump napokon otočil

Po kritike z tábora nielen demokratov, ale aj republikánov, americký prezident otočil. V reakcii na svoje predošlé komentáre na Twitteri vyhlásil, že prezidentské voľby nechce odložiť, no je znepokojený, že milióny poštových hlasovacích lístkov by mohli spôsobiť problémy.

“Chcem voľby a ich výsledok oveľa, oveľa viac ako vy,” povedal Trump novinárom v Bielom dome. “Neželám si žiadne oneskorenie. Chcem, aby sa voľby konali. Zároveň ale nechcem čakať tri mesiace a potom zistiť, že všetky hlasovacie lístky chýbajú a voľby tak nič neznamenajú,” vyhlásil Trump.

Mohlo by vás zaujímať