Politika Zahraničné Top

Trump sa už považuje aj za meteorológa! Z jeho konania vám zostane rozum stáť

Donald Trump predstavil na tlačovke upravenú mapu. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Donald Trump niekoľkokrát varoval, že hurikán Dorian zasiahne aj americký štát Alabama. Meteorológovia mu protirečili. Preto neváhal a predložil “dôkaz”, ktorý mal jeho názory potvrdiť. Ako to už v jeho prípade býva, má to celé jeden veľký háčik.

 

Zatiaľ, čo sa ničivý hurikán Dorian presúva k juhovýchodnému pobrežiu USA, vo Washingtone sa diskutuje o tom, či prírodný živel bude ohrozovať aj štát Alabama, ako to tvrdí americký prezident Donald Trump. Odpoveď je jasná – nebezpečenstvo Alabame nehrozí. Trump však trvá na tom, že má pravdu a predstavil meteorologickú mapu s hurikánom, ktorá bola dodatočne ručne upravená.

Trump v úlohe meteorológa

Celý spor o hurikáne a Alabame sa začal už v nedeľu (miestneho času) na Twitteri. Trump vtedy vysvetlil, že Florida, Južná Karolína, Severná Karolína, Georgia a Alabama budú “s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnuté silnejšie, ako sa očakávalo”. Obyvatelia Alabamy znervózneli a meteorológovia sa nestačili diviť: Ako k tomuto tvrdeniu Trump dospel? 

Okamžite sa ozvali experti, ktorí mu protirečili. Medzi nimi aj renomovaný americký meteorológ James Spann. Na Twitteri napísal: “Dorian nebude mať žiadny vplyv na Alabamu.” Spann má podľa CNN dlhoročné skúsenosti s predpoveďami v Alabame a vďaka svojmu spravodajstvu o tornádach sa teší veľkému rešpektu. 

Po vydesených hlasoch z Alabamy meteorológ všetkých upokojoval: “Nezaujímam sa o politiku. Dorian nijako neovplyvní Alabamu. To nie je žiadne politické vyhlásenie.” 

Trump však tvrdohlavo trval na svojom a v nedeľu, počas tlačovej konferencie k hurikánu, adresoval obyvateľom Alabamy varovanie: “Buďte opatrní.” Takmer v rovnakom čase objasnila situáciu na Twitteri oficiálna meteorologická služba Alabamy: “Alabama nepocíti žiadne účinky hurikánu Dorian.”

Upravená mapa

Vznikol tak poriadny zmätok. Na jednej strane stáli vyjadrenia Trumpa, na druhej tvrdenia odborníkov. Americký prezident sa však nevzdal. V pondelok označil informácie o svojich nepravdivých tvrdeniach za nafúknuté a nepravdivé. Aby toho nebolo málo, Trump svoj hnev obrátil aj na americkú televíziu ABC, ktorá informovala o jeho nepravdivých názoroch o hurikáne. “Aká falošná správa o hurikáne od povrchného reportéra @jonkarl z @ABCWorldNews,“ oznámil Trump a ďalej trvá na pravdivosti svojho presvedčenia.

Podľa jeho názoru určité pôvodné scenáre hovorili o tom, že hurikán môže spôsobiť škody aj v Alabame. “Je vždy dobré byť pripravený! Ale Fake News sa zaujímajú len o zľahčovanie a ohováranie,” napísal a naznačil, že jeho tvrdenia boli vytrhnuté z celého kontextu. 

Trump nakoniec na brífingu v Bielom dome v stredu zašiel ešte ďalej. Ukázal oficiálnu mapu priebehu hurikánu, ktorá všaka mala jeden háčik – bola na nej očividne ručne rozšírená oblasť možného šírenia búrok čiernou fixkou tak, aby sa dotkla aj Alabamy. 

Niektoré americké médiá informovali, s odvolaním sa na anonymné zdroje, že Trump mapu upravil sám. Doteraz to však nebolo dôveryhodne potvrdené. 

Oblasť hurikánu je fixkou rozšíraná nad Alabamu. Zdroj: SITA/AP

Alabame nehrozí žiadne riziko

Národné centrum pre hurikány nikdy nepredpovedalo, že Dorian bude mať veľký vplyv na Alabamu. Keď Trump v nedeľu prvýkrát tento štát spomenul, zverejnené meteorologické mapy ukazovali jeho kurz popri juhovýchodnom pobreží a nie smerom k Alabame.

Ako dôkaz svojich tvrdení však Trump zverejnil  v stredu večer (miestneho času) ešte jednu mapu miestnej meteorologickej služby – tá je však týždeň stará. Ukazuje rôzne modely a tiež malú pravdepodobnosť ohrozenia Alabamy. 

Zostáva záhadou, kde prišiel americký prezident Donald Trump k svojím názorom na pohyb hurikánu Dorian.

Galéria
Hurikán Dorian zanechal po sebe na Bahamách spúšť. Zdroj: SITA/AP
Hurikán Dorian si na Bahamách vyžiadal aj obete na životoch. Zdroj: SITA/AP
Hurikán Dorian na Bahamách spôsobil veľké materiálne škody. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next