Trump sa v nedeľu stretol s Kimom. Ako prvý líder USA vstúpil na územie KĽDR

SOUL –  Trump si v nedeľu v demilitarizovanej zóne na medzikórejskej hranici podal ruky so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom agentúra AFP.

Trump sa po zvítaní s Kimom stal zároveň prvým lídrom Spojených štátov, ktorý vstúpil na územie Severnej Kórey.

Trump sa severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi vyznal, že je “hrdý” na to, že mohol prekročiť hranicu rozdeľujúcu územie Severnej a Južnej Kórey.

“Som hrdý, že som prekročil túto líniu,” uviedol, keď si obaja politici po podaní rúk v demilitarizovanej zóne sadli v nedeľu k rozhovorom. Ich stretnutie bolo zorganizované síce narýchlo, avšak stalo sa historickým, analyzuje agentúra AFP.

Kim vyhlásil, že jeho “skvelý” vzťah s prezidentom USA Donaldom Trumpom umožní týmto dvom bývalým dlhoročným nepriateľom prekonať prekážky, čo sa týka aj momentálne uviaznutých jadrových rozhovorov.

“Som presvedčený, že náš vzťah nám umožní prekonať bariéry, ktoré tu aktuálne sú,” povedal Kim v rámci rozhovorov v demilitarizovanej zóne. Dodal, že práve ich dobré vzťahy umožnili doslova “cez noc”, aby sa toto historické stretnutie v hraničnom pásme oboch Kóreí uskutočnilo.

Trump novinárom zároveň povedal, že severokórejského vodcu Kim Čong-una chce pozvať do Washingtonu. “Chcel by som ho hneď teraz pozvať do Bieleho domu,” uviedol americký prezident. Obaja štátnici sa v nedeľu stretli po tretí raz – prvýkrát to bolo vlani na summite v Singapure a druhý raz v marci tohto roku vo vietnamskom Hanoji, keď sa ich schôdzka skončila bez dosiahnutia dohody.

Donald Trump si v nedeľu v demilitarizovanej zóne na medzikórejskej hranici podal ruky so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Zdroj: SITA/AP

Trump ohlásil obnovenie jadrových rokovaní

Po skončení 50-minutových rozhovorov v demilitarizovanej zóne – v tzv. “Dome slobody” v dedine Pchanmundžom na juhokórejskej strane – odprevadil americký prezident Donald Trump severokórejského vodcu Kim Čong-una späť k betónovej línii, vyznačujúcej hranicu medzi oboma Kóreami.

“Mali sme s predsedom Kimom veľmi dobré stretnutie. Toto je veľmi slávny, historický deň,” povedal Trump.

Na brífingu po rozhovoroch za zatvorenými dverami s Kimom šéf Bieleho domu novinárom povedal, že Spojené štáty a Severná Kórea určili tímy, ktorých úlohou bude obnoviť v priebehu niekoľkých týždňov jadrové rokovania medzi oboma krajinami.

Trump uviedol, že dúfa, že KĽDR a USA dokážu dospieť ku komplexnej dohode, avšak zdôraznil, že rýchlosť v tomto prípade nie je to najpodstatnejšie. “Nesnažíme sa o rýchlosť. Snažíme sa, aby to urobili správne,” zdôraznil.

Americké sankcie voči Severnej Kórei zostávajú po nedeľných rozhovoroch Trumpa s Kim Čong-unom aj naďalej v platnosti. V rámci obnovených americko-severokórejských rokovaní sa však môžu obmedziť, vysvetlil prezident Spojených štátov.

Po rozlúčke s Kimom Trump novinárom povedal, že na nedeľných rozhovoroch pozval Kima do Bieleho domu, kam môže zavítať, kedykoľvek sa tak rozhodne. Doplnil, že toto svoje pozvanie, “samozrejme, ešte spresní”, a “niekedy” sa Kimova návšteva vo Washingtone uskutoční.

Na stretnutie sa tešil

Trump predtým podľa agentúry AFP uviedol, že sa na stretnutie s Kimom veľmi teší, aj keď si iba rýchlo podajú ruky a pozdravia sa. “Je to len krok a zrejme krok správnym smerom,” dodal s tým, že sa medzi nimi “vyvinul veľmi dobrý vzťah”.

Stretnutie predtým potvrdil juhokórejský prezident Mun Če-in a aj samotný Trump po bilaterálnom rokovaní v Soule.

“Lídri USA a Severnej Kórey si podajú ruky za mier v Pchanmundžome, symbole rozdelenia,” povedal Mun na tlačovej konferencii s odkazom na pohraničnú dedinu v demilitarizovanej zóne.Trump podľa agentúry AFP uviedol, že sa na stretnutie s Kimom veľmi teší. Dodal, že sa medzi nimi “vyvinul veľmi dobrý vzťah”.

Americký prezident v sobotu počas summitu krajín skupiny G20 v japonskej Osake na Twitteri napísal, že “ak vodca Severnej Kórey Kim bude chcieť, stretnem sa s ním na hranici v demilitarizovanej zóne, len aby som mu potriasol rukou a pozdravil ho“. Severná Kórea označila jeho návrh za veľmi zaujímavý.

Viac o téme: aktualizované, Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea, Spojené štáty americké, stretnutie, summit, USA

Súvisiace články