Zahraničné

Trump v súvislosti s koronavírusoom oznámil nové opatrenia na letiskách

Koronavírus - Zdroj: TASR/AP Photo/Elaine Thompson

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v nedeľu v súvislosti s koronavírusom oznámil, že na amerických letiskách budú preverovať zdravotný stav pasažierov z rizikových krajín. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN.

“Okrem preverovania zdravotného stavu cestujúcich z určených vysoko rizikových krajín alebo oblastí v týchto krajinách pred nástupom do lietadla, budú títo pasažieri kontrolovaní aj po príchode do USA,” napísal Trump na Twitteri. Trump v sobotu oznámil, že medzi krajiny, na ktoré sa opatrenia budú vzťahovať, patrí okrem Číny aj Japonsko, Južná Kórea, Irán a Taliansko.

Na území USA potvrdili v sobotu prvé úmrtie na nový koronavírus. Prezident a ďalší predstavitelia oznámili aj komplexnejší zákaz cestovania z Iránu, ktorý zažíva rýchle šírenie ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom. Trump ďalej vyzval Američanov, aby necestovali do najhoršie postihnutých oblastí ako Taliansko a Južná Kórea.

Viceprezident Mike Pence, ktorého Trump poveril koordináciou opatrení proti vírusu, informoval, že existujúci zákaz vstupu do USA z Iránu sa rozšíril aj na každého cudzieho štátneho príslušníka, ktorý islamskú republiku navštívil v období posledných 14 dní. V USA môže podľa Pencea v súvislosti s koronavírusom dôjsť k nárastu počtu úmrtí. Zdôraznil však, že celkové riziko nákazy je pre Američanov nízke.