Zahraničné Politika

Trump vyhlásil, že USA pozorne sledujú Severnú Kóreu

Trump vyhlásil, že USA pozorne sledujú Severnú Kóreu. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že bude sklamaný, ak sa v Severnej Kórei “na niečom pracuje”, a že Spojené štáty tento režim pozorne sledujú. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

 

Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo pred koncoročným posledným termínom, ktorý Severná Kórea (KĽDR) dala Washingtonu, aby jej urobil ústupky v pozastavených rozhovoroch o jadrovom programe. Stalinistický režim naznačil, že po uplynutí tohto termínu obnoví testy jadrových zbraní alebo rakiet dlhého doletu.

Trumpove vyjadrenia nasledovali po tom, čo Severná Kórea v piatok 13. decembra uskutočnila podľa predpokladov test raketového motora, už druhý za necelý týždeň. Skúška má podľa vyhlásenia Pchjongjangu posilniť jeho jadrové odstrašovanie. Urobili ju na základni Sohe, ktorú v minulosti využívali na vynášanie družíc na obežnú dráhu okolo Zeme a na testovanie raketových motorov.

“Bol by som sklamaný, keby sa niečom pracovali, ale ak je to tak, postaráme sa o to,” povedal Trump novinárom počas stretnutia s guvernérmi v Bielom dome. “Veľmi pozorne to sledujeme,” dodal americký prezident.