Zahraničné Top

Trump vyzval na zákaz vstupu moslimov do USA

WASHINGTON – Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyzval v pondelok na zákaz vstupu moslimov do Spojených štátov. Vyvolal tým okamžite ostrú kritiku a obvinenia, že len využíva obavy Američanov deň po tom, ako prezident Barack Obama apeloval po masakre v Kalifornii na náboženskú toleranciu.

Miliardár Trump vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho volebný tím, uviedol, že USA by mali “úplne uzavrieť vstup moslimov” do krajiny, “pokým predstavitelia našej krajiny prídu na to, čo sa deje”, informovala agentúra Reuters.

“Pokým nezistíme a nepochopíme tento problém a nebezpečnú hrozbu, ktorú predstavuje, naša krajina nemôže byť obeťou hrozných útokov ľudí, ktorí veria len v džihád (svätú vojnu) a ktorí nemajú zmysel pre rozumné argumenty ani úctu k ľudskému životu,” vyhlásil Trump.

V stanovisku dodal, že návrh je reakciou na nenávisť “veľkej časti moslimskej populácia” voči Američanom, píše agentúra AP.

Vedúci Trumpovej kampane Corey Lewandowski v e-mailovej reakcii na otázku, či by sa navrhované opatrenie týkalo len imigrácie alebo aj v širšom okruhu študentských víz, turistov i iných cestujúcich, odpovedal “všetkých”.

Trump zašiel ďalej ako iní republikánski kandidáti, ktorí napríklad vyzvali na pozastavenie Obamovho plánu prijatia 10.000 sýrskych utečencov.

Riaditeľ Rady pre americko-islamské vzťahy Ibraham Hooper ostro odsúdil Trumpovu požiadavku. “Vstupujeme do sféry fašizmu,” povedal s tým, že nielen amerických moslimov, ale všetkých Američanov by malo znepokojovať, keď popredný republikánsky prezidentský kandidát “vydá v podstate fašistické vyhlásenie”.

Zástupca poradkyne Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes pre televíziu CNN povedal, že Trumpovo vyhlásenie je “v rozpore s americkými hodnotami”.

Republikánsky kandidát a senátor Lindsey Graham uviedol, že Trump “prešiel od absurdných k jasne nebezpečným vyjadreniam”. Podľa ďalšieho republikánskeho kandidáta Johna Kasicha Trump znova ukázal, že je “úplne nevyhovujúcim na to, aby viedol Spojené štáty”.

Republikánsky uchádzač Ben Carson cez hovorcu odkázal, že nepovažuje náboženstvo za kritérium umožnenia vstupu do krajiny, avšak všetci návštevníci by mali byť počas pobytu monitorovaní, ako to je podľa neho v mnohých krajinách.

Prieskum agentúry Reuters a inštitútu Ipsos minulý týždeň ukázal, že 51 percent Američanov vníma moslimov žijúcich v USA rovnako ako ktorúkoľvek inú komunitu, pričom 14,6 percenta sa ich obáva. Viac republikánov než demokratov v prieskume podporilo podrobnejšie monitorovanie mešít (64 oproti 43 percentám) a uzavretie mešít podozrivých zo spojenia s extrémistami (69 k 48 percentám).