Politika Zahraničné

Trump vyzval voličov v Severnej Karolíne, aby odvolili dvakrát

Zdroj: TASR / AP

WILMINGTON – Americký prezident Donald Trump vyzval v stredu na návšteve Severnej Karolíny voličov, aby volili dvakrát – raz osobne a raz poštou. Týmto spôsobom chce preveriť ochranné mechanizmy pred volebnými podvodmi, píše denník The Washington Post.

 

Trump už predtým uviedol, že prezidentské voľby naplánované na 3. november budú pravdepodobne zmanipulované proti nemu.

V rozhovore s miestnou televíziou sa ho reportér spýtal, či má dôveru v systém voľby poštou.

“Nechajme ich odvoliť aj poštou, aj osobne. Ak je systém taký dobrý, ako hovoria, nebudú môcť hlasovať. Ak nebude (ich prvý hlas) zapísaný, budú môcť hlasovať,” povedal Trump.

Viacnásobné úmyselné hlasovanie je protizákonné – v mnohých štátoch vrátane Severnej Karolíny ide o zločin.

Trump svojich stúpencov vyzval na dvojnásobné hlasovanie i osobne po pristátí v meste Wilmington.

“Pošlite (hlas) skôr a potom choďte hlasovať. Nemôžete im dovoliť, aby vám vzali hlas. Títo ľudia hrajú špinavú politiku,” vyhlásil.

The Washington Post uvádza, že Trump bez dôkazu trvá na tom, že hlasovanie poštou, ktoré v súvislosti s koronavírusovou pandémiou zaviedli už viaceré štáty, povedie ku korupcii, meškaniu a chybnému sčítaniu hlasov.

Rovnako sa k hlasovaniu poštou postavil aj generálny prokurátor William Barr, ktorý v rozhovore pre CNN povedal, že hlasovanie poštou “je veľmi otvorené podvodom a nátlaku, je neuvážené a nebezpečné”.

Zistenie Washington Postu však Barrove a Trumpove vyhlásenia popiera. Z analýzy hlasovania poštou z troch amerických štátov vyplýva, že z celkového počtu 14,6 milióna hlasov vo voľbách v roku 2016 a 2018 došlo k dvojnásobnému hlasovaniu iba v 372 prípadoch.

Kandidát demokratov Joe Biden obvinil Trumpa zo snahy “delegitimizovať” voľby. Ľudí vyzval, aby odvolili čo najskôr.