Politika Zahraničné Top

Trump vyzýva k volebnému podvodu. Sociálne siete zareagovali

Trump vyzval obyvateľov, aby hlasovali vo voľbách dvrakrát. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump vyzval svojich voličov, aby v nadchádzajúcich prezidentských voľbách hlasovali dvakrát – jedenkrát poštou, druhýkrát osobne vo volebnej miestnosti. Svoj návrh odôvodnil tým, že by sa tak otestovala ochrana pred prípadnými dvojnásobnými hlasmi. To je vo väčšine štátov USA nezákonné, v Severnej Karolíne je to dokonca klasifikované ako trestný čin.

 

„Ak bude systém taký dobrý, ako sa hovorí, zjavne nebudú môcť hlasovať,“ povedal Trump v stredu novinárom v Severnej Karolíne. Dva hlasy vníma ako záťažovú skúšku volebného systému – a navrhuje teda formu volebného podvodu, proti ktorej vždy bojoval.

Trumpova kampaň proti hlasovaniu poštou

Ak by neexistovali poštové hlasovacie záznamy, bolo by možné odovzdať svoj hlas znova, argumentoval šéf Bieleho domu. Aj keď sám Trump odovzdá svoj hlas poštou, je to pre neho tŕň v oku. Už mesiace totiž varuje pred údajne výrazne zvýšeným rizikom falšovania.

Kvôli koronakríze sa predpokladá, že v prezidentských voľbách bude odovzdaných listom podstatne viac hlasov ako kedykoľvek predtým. V roku 2016 hlasoval týmto spôsobom takmer každý štvrtý volič.

Podnecovanie k trestnému činu

Americký generálny prokurátor William Barr bol o niečo neskôr v živom rozhovore pre spravodajskú stanicu CNN požiadaný o vyjadrenie k Trumpovmu odvolaniu. “Zdá sa mi, že sa snaží poukázať na to, že spôsoby monitorovania systému nie sú dobré. A že by vás prichytili pri pokuse o hlasovanie druhýkrát, ak by fungoval dobre,” uviedol Barr.

Ako zdôraznili právni experti, podľa federálnych zákonov je v USA trestné hlasovať viackrát. V Severnej Karolíne je podnecovanie k dvojitému hlasovaniu podľa zákona o voľbách tiež trestným činom.

 

Sociálne siete na slova amerického prezidenta ihneď zareagovali. Zdroj: pixabay.com

Reagoval Twitter aj Facebook

Niekoľko štátov v USA odmietlo navádzanie prezidenta Donalda Trumpa k dvojitému hlasovaniu v novembrových voľbách a označilo ho za nezákonné. Proti Trumpovým vyhláseniam zakročili aj Twitter a Facebook. „Je nezákonné hlasovať dvakrát, bez ohľadu na to, kto vás v tom podporuje,“ uviedol štát Michigan. „Prezidentova myšlienka je skvelá pre ľudí, ktorí chcú ísť do väzenia,“ uviedla demokratka Dana Nessel.

Volebný úrad v Severnej Karolíne tiež uviedol: „Je nezákonné hlasovať dvakrát.“ Podobné vyhlásenia prišli okrem iného aj od volebných úradníkov v Kalifornii, Colorade a Arizone.

Facebook v reakcii na Trumpov rozhovor uviedol, že porušuje pokyny, ktoré zakazujú volebné podvody a pokiaľ budú podobné vyhlásenia zverejňované, bude ich mazať.

Twitter umiestil na dva príspevky od Trumpa varovanie. “Tvíty” porušovali smernice k zabezpečeniu integrity volieb, vysvetlila spoločnosť.

„Naším cieľom je zabrániť ľuďom v zdieľaní rád o dvojitom hlasovaní, ktoré by mohli byť nezákonné,“ uvádza sa v stanovisku.

Trojdielny “tvít” sa preto dá otvoriť iba v obmedzenej miere. Celý text je viditeľný až po kliknutí na varovné oznámenie.

Facebook k Trumpovmu príspevku pridal aj varovanie. “Hlasovanie poštou má v USA dlhú históriu dôveryhodnosti. To isté sa predpokladá aj pre tento rok,” uvádza sa v stanovisku. Nechýbal ani odkaz na stránku Facebooku s rozsiahlymi informáciami o hlasovaní. Tento odkaz bol pridaný aj k príspevku s videom z tlačovej konferencie Trumpovej hovorkyne McEnanyovej, ktorá Trumpove výroky obhajovala.

Mohlo by vás zaujímať