Politika Zahraničné

Trump zaželal lídrovi KĽDR po správach o jeho zdravotnom stave všetko dobré

Trump zaželal lídrovi KĽDR po správach o jeho zdravotnom stave všetko dobré. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump zaželal v utorok severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi všetko dobré a veľa zdravia po tom, čo viaceré médiá informovali, že je údajne po lekárskom zákroku v kritickom stave. Informovala o tom agentúra AFP.

 

 “Želám mu všetko dobré,” povedal Trump novinárom v Bielom Dome, pričom upozornil na “dobrý vzťah”, ktorý má s lídrom Severnej Kórey.

Internetový denník Daily NK v Južnej Kórei, ktorý sa špecializuje na správy zo Severnej Kórey, v utorok uviedol, že Kim podstupuje liečbu po údajnom zákroku v kardiovaskulárnom systéme z 12. apríla.

Prezidentský úrad v Soule však tieto správy nepotvrdil a uviedol, že nie sú žiadne náznaky, že Kim trpí vážnymi zdravotnými problémami.

“Ak je v takom stave, ako hovoria správy, potom správy hovoria, že je to veľmi vážny stav,” dodal Trump. “Chcem, aby sa mal dobre,” citovala prezidentove slová agentúra DPA.

Severná Kórea mlčí

Severná Kórea sa v stredu nezmienila o zdravotnom stave svojho vodcu Kim Čong-una, o ktorom v predchádzajúci deň americké médiá informovali, že je ťažko chorý.

Médiá v Spojených štátoch v utorok uvádzali, že komunistický vodca, ktorý má údajne 36 rokov, sa po zákroku na srdci nemá dobre a podstupuje liečbu.

Severokórejské štátne médiá v stredu nerozoberali súčasné miesto pobytu Kima ani jeho nedávne vystúpenia na verejnosti, pričom na niektorých významných chýbal.

Komunistické vedenie v Pchjongjangu prísne kontroluje informácie o Kimovi a jeho rodine, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Úrad juhokórejského prezidenta Mun Če-ina nepotvrdil správy o údajnej Kimovej vážnej chorobe, o ktorej predtým informovala americká spravodajská stanica CNN. Prezidentský úrad dodal, že nie sú žiadne náznaky, že Kim trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami.

Televízia CNN citovala špionážne zdroje, podľa ktorých je Kim “po operácii vo vážnom nebezpečenstve”.

Internetový denník Daily NK so sídlom v Južnej Kórei, ktorý sa špecializuje na správy zo Severnej Kórey, predtým uviedol, že Kim podstúpil 12. apríla operáciu srdca a zotavuje sa vo vile.

Denník napísal, že informátor vo vnútri Severnej Kórey (KĽDR) mu povedal, že operácia bola zrejme nutná z viacerých dôvodov vrátane Kimovej nadváhy, jeho fajčenia a “pracovného preťaženia”.