Politika Zahraničné

Trumpa majú v hrsti. Americká snemovňa schválila rezolúciu o obmedzení prezidentových právomocí voči Iránu

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Dolná komora amerického Kongresu schválila rezolúciu obmedzujúcu vojenské právomoci prezidenta Donalda Trumpa voči Iránu. Opatrenie nariaďuje prezidentovi “ukončiť používanie ozbrojených síl Spojených štátov” proti Iránu, pokiaľ mu na to nedá povolenie Kongres. Udeľuje však výnimku v prípade bezprostredného útoku na USA.

 

Opatrenie v Snemovni reprezentantov, kde majú jasnú väčšinu demokrati, prešlo v pomere hlasov 224 za a 194 proti. Podporu rezolúcii pritom vyjadrili len traja republikáni, zatiaľ čo proti nej hlasovalo osem demokratov.

Schválenie v Senáte, kde majú na rozdiel od Snemovne prevahu republikáni, je však menej pravdepodobné. Šance na prijatie by však mohli zvýšiť republikánski senátori Mike Lee a Rand Paul, ktorí sa vyjadrili, že by podobné opatrenie na obmedzenie prezidentových právomocí v Senáte podporili.

Medzi USA a Iránom panuje vysoké napätie, ktoré eskalovalo po tom, ako pri cielenom americkom útoku dronom zahynul vysokopostavený iránsky generál Kásem Solejmání. Irán v reakcii na jeho zabitie vykonal raketový útok na iracké základne, ktoré používajú americké sily. Ani jedna strana ale neohlásila plány na ďalšiu vojenskú akciu.

Hlasovanie v Snemovni sa uskutočnilo deň po tom, čo Trumpova administratíva informovala poslancov o jej konaní v Iráne. Demokrati aj niekoľkí poslanci označili tieto informatívne stretnutia za neprimerané a dodali, že im predstavitelia neposkytli dostatok podrobností o tom, prečo bol útok oprávnený. Trump vo štvrtok povedal novinárom, že sa Irán chystal “odpáliť americké veľvyslanectvo” v Iraku.