Politika Zahraničné Top

Trumpov múr na hranici s Mexikom. Pozrite sa, kam by až siahal v rámci Európy

Donald Trump navštívil hranicu s Mexikom. (SITA/AP)

WASHINGTON/BRATISLAVA – Americký prezident Donald Trump sľúbil v predvolebnej kampani svojim prívržencom, že postaví na hranici s Mexikom múr. Ten má zabrániť ilegálnej migrácii. Teraz sa snaží svoj sľub za každú cenu naplniť. Dĺžka tohto múru je pre Európanov nepredstaviteľná. Keby sme hranicu s Mexikom preložili na európsku pevninu, odkiaľ kam by vlastne siahala?

Keď by sa niekto rozhodol, že absolvuje cestu autom od francúzskeho prístavného mesta La Conquet (leží priamo na pobreží Atlantiku) do rumunského prístavného mesta Konstanca, musel by prejsť 3 159 kilometrov. Je to len o 15 kilometrov viac, ako meria hranica medzi USA a Mexikom. Na približne 1 130 kilometrov dlhej časti hranice sú už postavené ploty a iné zábrany. Ani táto dĺžka nie je zanedbateľná. 

Takáto dlhá je hranica s USA s Mexikom v rámci Európy. (Google Maps)

Trump nevylučuje ani núdzový stav

Už pomerne dlho zamestnáva médiá v USA roztržka Donalda Trumpa s demokratmi o výstavbe múru. Prezident sa snaží za svoj “prestížny” projekt lobovať, kde len môže. Už takmer mesiac má kvôli tomu časť vládnych inštitúcií nedobrovoľné voľno. Takzvaný shutdown (čiastočné zastavenie financovania federálnych inštitúcií) je najdlhším v histórii USA. 

Minulý štvrtok prezident vycestoval na hranicu s Mexikom do Texasu. Ešte predtým znovu pohrozil, že ak demokrati neodsúhlasia peniaze na múr, vyhlási núdzový stav. 

Hranica USA s Mexikom (Google Maps)

Veľa otvorených otázok

Trump žiada na výstavbu múru od Kongresu viac ako päť miliárd dolárov (asi 4,3 miliardy eur). Ale aké sú vlastne jeho plány? Zatiaľ totiž vôbec nie je jasné, aký dlhý by múr vlastne mal byť. Dlhú dobu prezident hovoril o tom, že dá postaviť 1 600 kilometrov dlhý múr z betónu. Na hranici neďaleko kalifornského mesta San Diego stojí už viac ako rok osem prototypov, z toho viaceré z betónu. Sú určené na testovanie. Kritici však spochybňujú ich účel.

Trump sa kvôli kritike nedávno vyjadril, že je ochotný akceptovať aj výstavbu železnej zábrany. Povedal tiež, že jeho vláda zvažuje viacero možností. Ako to s výstavbou múru napokon dopadne, nie je zatiaľ jasné.