Spoločnosť Koronavírus Domáce

Tržby sa pre koronavírus v marci zvýšili hlavne v maloobchode

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – V marci 2020 sa vo vývoji tržieb vo vnútornom obchode prejavil vplyv vládou vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Tržby sa zvýšili hlavne v maloobchode v nešpecializovaných predajniach, predovšetkým vplyvom vyšších tržieb za predaj potravín, nápojov, tabaku a tlače. Naopak, najvýraznejší negatívny dosah bol v činnostiach ubytovacích služieb a v predaji a oprave motorových vozidiel. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Tržby za vlastné výkony a tovar v marci 2020 medzimesačne vzrástli len vo veľkoobchode o 0,5 %. V ostatných činnostiach sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili, v ubytovaní klesli o 50,5 %, v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 29,1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 28,7 %. Najmiernejší pokles bol v maloobchode, a to o 7,8 %.

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa v marci 2020 v porovnaní s marcom 2019 znížili o 33,5 %. Celkový pokles ovplyvnilo zníženie tržieb vo všetkých činnostiach, predovšetkým v predaji motorových vozidiel, kde tržby klesli o 40,6 %. V predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel sa tržby medziročne znížili o 13,9 % a v oprave a údržbe motorových vozidiel o 0,5 %. V kladných číslach boli len tržby vo veľkoobchode, oproti marcu 2019 vzrástli v úhrne o 7,9 %. Tržby v ubytovaní v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli o 50,8 %. Výrazný pokles bol aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, oproti marcu 2019 sa tržby znížili o 21,5 %.

Pokles sa prejavil aj vo vývoji tržieb za prvé tri mesiace roka 2020. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa za tri mesiace 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 znížili o 15,3 % vplyvom poklesu v predaji motorových vozidiel o 19,9 % a v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel o 3,1 %. Tržby v oprave a údržbe motorových vozidiel sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o 5,5 %. V maloobchode tržby klesli o 0,3 %, znížili sa takmer vo všetkých činnostiach, najvýznamnejšie v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 5,8 %, maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 3,5 % a v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 6,5 %. Tržby sa zvýšili len v maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 7,2 %. Tržby v ubytovaní klesli o 13,8 %.