Domáce Kauzy Top

Tunel tunela aj tréma z Threemy. Vybrali sme 10 káuz, ktoré zamávali verejnosťou tento rok

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zažívame turbulentné časy. Spoločnosť na Slovensku bojuje nielen s hodnotovými otázkami, politickou scénou otriasajú aj najrôznejšie kauzy. Niektoré viac a niektoré menej ovplyvňujú nielen politiku, ale aj náladu v spoločnosti. Glob.sk pre vás vybral 10 káuz, ktoré zamávali rokom 2019. 

 

 

 

 

1. Rusko a mafiáni

Kauza údajnej prípravy vraždy Sylvie Volzovej sa ťahala celý rok. Už v prvých dňoch roku 2019 prišla správa, že niekdajší minister hospodárstva Pavol Rusko je obžalovaný. Vraždu niekdajšej spoločníčky si mal objednať u Mikuláša Černáka. Obžalovaní sú aj ďalší dvaja členovia podsvetia, ktorí sú dnes za mrežami – Miloš Kaštan a Róbert Lališ. Zatiaľ čo Rusko a Lališ skutok popierajú, Černák aj Kaštan sa priznali.

V tejto kauze už začalo aj hlavné pojednávanie. Ani zďaleka sa však nekončí a isté je, že bude pokračovať aj v roku 2020. Proces s vysokopostavenými členmi podsvetia je ostro sledovaný.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

2. Bašternák je za mrežami

Už v marci 2019 prišiel definitívny rozsudok. Podnikateľ Ladislav Bašternák bol definitívne odsúdený na 5 rokov. Tie si odpykáva v Dubnici nad Váhom, kde je v ústave s najnižším stupňom stráženia. Za mreže ho dostal trestný čin neodvedenia dane a poistného, respektíve vratka DPH, ktorú si neoprávnene vypýtal od štátu.

Hoci mu súd vymeral okrem tohto trestu aj trest prepadnutia majetku, tu štát zlyháva. Správkyňa konkurznej podstaty podľa kritikov z radov odborníkov nekoná dostatočne rýchlo a promptne, podnikateľ kvôli tomu stihol prepísať časť majetku na príbuzných.  Prípad však nie je definitívne uzavretý a podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála existuje spôsob, ako sa k majetku odsúdeného podnikateľa dostať aj spätne.

Zdroj: TASR / Martin Bauman

3. Kočner a Rusko pred súdom

Podvod, aký nemá obdobu. Aj tak sa označuje kauza zmenky, ktorá sa každým novým dňom pojednávania obracia v neprospech obžalovaných. Marian Kočner a Pavol Rusko sú obžalovaní z falšovania cenných papierov. Podľa obžaloby sa mali obaja muži dohodnúť, že pripravia Markízu o poriadne milióny. Celá vec sa však obrátila proti nim a dnes stoja pred súdom. Kočner kvôli tejto kauze dokonca skončil za mrežami.

Aj v tejto kauze už beží hlavné pojednávanie. Bolo vypočutých mnoho svedkov, ktorých výpovede obžalovaným nehrajú do karát. Proces sa pomaly chýli ku koncu, stále však chýba pre súd veľmi dôležitá časť dokazovania – znalci. Práve ich stanoviská by nám mohli naznačiť, ako celá vec skončí.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

4. Tréma z Threemy

Počas hlavného pojednávania v kauze zmenky súd ako dôkaz pripustil aj komunikáciu z aplikácie Threema. Tá má pochádzať z mobilu Mariana Kočnera a získaná bola počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Threema v priebehu niekoľkých mesiacov otriasla viacerými stoličkami. Asi najviac sa však podpísala na stave justície, kde odhalila možné úplatky a prípadné zneužívanie právomocí verejných činiteľov. Niektorí sudcovia majú preto pozastavenú funkciu, iní zase vrámci sebareflexie svoje posty opustili. Okrem iných z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti odišla Monika Jankovská.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

5. Tváre vrahov?

Záver roka sa niesol v znamení kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Špecializovaný trestný súd predbežne prejednal obžalobu a prijal ju. V praxi to znamená, že už v januári sa začne hlavné pojednávanie.

Na predbežné prejednanie sa dostavilo približne 100 novinárov zo zahraničných aj domácich médií. Oproti rodičom zavraždených sedela štvorica obžalovaných, ktorí sa pred súd posadia ešte niekoľkokrát. Vzhľadom na plán súdu pojednávať hneď niekoľko dní po sebe sa dá predpokladať, že budú chcieť kauzu uzavrieť čo najskôr.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

6. Nahrávka opäť otvorila tému

Kauza Gorila nabrala v októbri obrovské a nečakané rozmery. Do viacerých redakcií v nočných hodinách anonym rozposlal odkaz na zvukovú stopu nahrávky, ktorá má až 39 hodín. Väčšina nahrávky sa zhoduje so spisom Gorila, ktorý je na internete už niekoľko rokov. Podľa vyšetrovateľov aj právnikov išlo o zlomový moment, ktorý potvrdil “údajnú” Gorilu.

Opäť sa tak otvorili kauzy, ktoré z nahrávky vyplynuli. Išlo napríklad o privatizácie strategických podnikov či otázniky nad financovaním strany Smer. Polícia sa kauzami aj po rokoch zaoberá.

Nahrávka Gorily sa našla až v roku 2019 pri domovej prehliadke jednej z nehnuteľností Mariana Kočnera. USB kľúč so záznamom našli policajti položený na stolíku. Dnes majú nahrávku kauzy Gorila, ktorá zásadným spôsobom prepísala politickú mapu Slovenska, v rukách už aj novinári a široká verejnosť: Nahrávka sa totiž dostala aj na internet, kde bola uložená hneď na niekoľkých stránkach.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

7. Tipnite si, kto tuneloval

Kauza tunelovania štátnej spoločnosti Tipos vzbudila menej pozornosti, ako si zaslúžila. Exriaditeľa Tiposu Jána Barcziho a bývalého šéfa IT Miloša Preleca zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra. Polícia následne informovala, že v prípade poškodenej lotériovej spoločnosti vyšetrovateľ NAKA obvinil dve osoby z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zároveň polícia potvrdila, že vyšetrovateľ prokurátorovi ÚŠP predložil podnet na ich vzatie do väzby. Tam aj skončili.

Podľa nateraz známych informácií sa cez štátnu akciovku prostredníctvom hráčskych kont prali špinavé peniaze.

Zdroj: TASR / Michal Svítok

8. Vytunelovaný tunel?

Elitní policajti sa činili najmä na konci roka. Policajní experti z NAKA sa objavili aj v sídle Národnej diaľničnej spoločnosti a u bývalých zhotoviteľov úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. NDS v marci ukončila zmluvu so zhotoviteľom úseku, združením Salini Impregilo – Dúha, z dôvodu dlhodobo neuspokojivého postupu výstavby. Zhotoviteľ zložil 27. marca novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť. Spor o vzájomné nároky z pôvodnej zmluvy pokračuje doteraz. NDS medzitým pripravuje tender na nového dodávateľa stavby.

NAKA by mala podľa medializovaných informácií preverovať používanie nekvalitného stavebného materiálu za účelom obohatenia sa. Podľa Denníka N v tunely praská klenba. Je otázne, čo so stavbou bude ďalej. Úsek je dôležitý pre spojenie Žiliny s východom Slovenska.

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

9. Výstavba nultého obchvatu Bratislavy? Bordel

Zatiaľ čo na severe Slovenska robí problémy tunel Višňové, na západe je to D4 R7. Už viac ako rok policajní experti vyšetrujú, či sa pod diaľnicu vozí odpad zo skládok. Zhotovitelia dlhodobo tvrdili, že ide o “recyklát”, nie je to však úplne pravda.

Aby mohol byť odpad použitý na výstavbu cesty, musí spĺňať prísne pravidlá. Našli sa však “podnikatelia”, ktorí objavili spôsob ako ich obísť. Do časti úseku sa tak dostali azbestové vlákna. Ministerstvo dopravy síce vyzývalo na ich okamžité odpratanie, to sa však dodnes nestalo.

Zhotoviteľ pri výstavbe spolupracuje s viacerými subdodávateľmi. Napriek tomu, že ho médiá aj verejnosť o to opakovane žiadali, ich zoznam odmieta zverejniť. Novinári pritom niekoľkokrát písali o falšovaní certifikátov. O takýchto informáciách má vedomosť aj samotný rezort dopravy. Medzi subdodávateľmi by pritom mohli byť aj firmy, ktoré na diaľnicu dovážajú nevhodný recyklát.

Celá vec je stále vo vyšetrovaní. Nové informácie sa tak na verejnosť prakticky nedostávajú. Obavy však majú najmä ľudia, ktorí v blízkosti staveniska žijú. Aby toho nebolo málo, výstavba sa realizuje na Žitnom ostrove, pod ktorým ležia naše najväčšie zásobárne pitnej vody.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

10. Farmárske protesty skončili stranou

Objavili sa po smrti novinára, s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou  si nevedia prísť na meno a najnovšie kandidujú do NR SR. Reč je o farmároch, ktorí verejnosť zaujali najmä traktorovými protestami. Od začiatku vyjadrovali svoju nespokojnosť s vládou. Ministerka na oplátku tvrdila, že majú politické ambície.

Farmári aj tento rok upriamili pozornosť na niekoľko káuz, ktoré súviseli najmä s vlastníctvom pozemkov. Ich snaha o zmenu zákonov vyvrcholilo založením strany Máme toho dosť!. Tá však podľa prieskumov dosahuje len veľmi malé čísla a paradoxne od jej založenia budia farmárske protesty menšiu pozornosť ako v čase, kedy boli len aktivizmom.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: