Zahraničné

Turci by mohli na Slovensko bez víz: Eurokomisár hovorí o voľnom cestovaní do Schengenu

BERLÍN – Komisár EÚ pre otázky rozširovania Johannes Hahn vyjadril očakávanie skorého zavedenia bezvízového styku medzi krajinami schengenského priestoru a Tureckom, s ktorým európska dvadsaťosmička vedie už desať rokov prístupové rokovania.

“Z môjho pohľadu je celkom možné, že do dvoch rokov bude zrušená vízová povinnosť pre občanov Turecka cestujúcich do schengenského priestoru, ak budú splnené stanovené podmienky,” uviedol v rozhovore pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt, z ktorého cituje agentúra DPA. “Patria sem napríklad fungujúci hraničný manažment a vydávanie cestovných pasov s biometrickými údajmi, ale taktiež spolupráca s EÚ pri rozpoznávaní sfalšovaných cestovných dokladov,” dodáva Hahn.

Vzťahy medzi EÚ a Tureckom ako kandidátom na členstvo sa v posledných rokoch výrazne zhoršili, podotýka DPA s tým, že terajší vnútropolitický vývoj v Turecku hodnotí Hahn kriticky. “Žiaľ, Turecko v súčasnosti nejde európskym smerom,” tvrdí člen Európskej komisie (EK), podľa ktorého by táto kandidátska krajina mala výraznejšie bojovať proti korupcii, zlepšiť uplatňovanie slobody prejavu či zaobchádzanie s menšinami a zvýšiť nezávislosť súdnictva.