Politika Zahraničné

Turecká polícia zadržala desiatky podozrivých z napojenia na duchovného Gülena

Turecké vedenie tvrdí, že iniciátorom prevratu bol v Spojených štátoch žijúci duchovný Fethullah Gülen. Zdroj: SITA / AP

ANKARA – Turecká polícia zadržala v utorok 181 ľudí podozrivých z napojenia na skupinu obviňovanú z pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval úrad prokurátora v Ankare.

 

K ich zadržaniu došlo po tom, ako prokuratúra vydala zatykače na 260 osôb podozrivých z používania šifrovanej komunikačnej aplikácie ByLock, o ktorej sa predpokladá, že slúžila na koordináciu príprav prevratu.

Časť tureckej armády sa v noci z 15. na 16. júla 2016 pokúsila s použitím tankov, helikoptér a iných lietadiel zosadiť vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vojaci ostreľovali parlament a aj iné lokality. Ich pokus o prevrat však stroskotal.

K ich porážke prispelo aj to, že tisíce ľudí vyšli na výzvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s prevratom.

O život prišlo asi 250 ľudí a ďalších viac ako 2000 ich bolo zranených.

Turecké vedenie tvrdí, že iniciátorom prevratu bol v Spojených štátoch žijúci duchovný Fethullah Gülen. Ten však akúkoľvek zodpovednosť za udalosti z leta roku 2016 odmieta.

Od potlačenia prevratu prišlo pre údajné napojenie na Gülenovu sieť o prácu alebo bolo v zamestnaní suspendovaných okolo 140.000 ľudí.