Zahraničné Spoločnosť

Turecká polícia zatkla pri raziách po celej krajine 147 osôb podozrivých z členstva v extrémistickej organizácii Islamský štát

Zdroj: TASR / AP

ISTANBUL – Turecká polícia zatkla pri raziách po celej krajine 147 osôb podozrivých z členstva v extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom v pondelok štátna tlačová agentúra Anadolu.

Desiatky Iračanov a Sýrčanov boli v minulých dňoch medzi zatknutými v deviatich tureckých provinciách vrátane Ankary, Bursy a Batmanu. V pondelok zatkli v Istanbule 24 ľudí podozrivých z členstva v IS. Minulý týždeň polícia oznámila v tomto meste zatknutie 20 takýchto osôb.

V novembri Turecko zrýchlilo proces odsunu zahraničných členov IS nachádzajúcich sa v tureckých alebo sýrskych väzniciach – s tým, že Turecko “nie je hotel” pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí boli členmi alebo sympatizantmi teroristických organizácií.

Ankara kritizuje krajiny Západu za to, že svojich občanov, ktorí sa pripojili k militantom z IS v Sýrii a Iraku, odmietajú prijať späť a opakovane vyzýva, aby za nich prevzali zodpovednosť.

Agentúra AFP pripomína, že Turecko bolo dejiskom viacerých útokov zo strany IS v rokoch 2015 a 2016, čo vyvrcholilo masakrom v istanbulskom nočnom klube na Silvestra v roku 2017, ktorý si vyžiadal 39 obetí na životoch – väčšinou z radov cudzincov.