Turecká vláda plánuje nový zákon. Zneužívanie detí v prípade manželstva má byť beztrestné

ANKARA – Turecká vláda plánuje znovu zaviesť zákon, podľa ktorého by mohlo byť zneužívanie maloletých detí beztrestné v prípade, ak sa násilníci so svojimi obeťami zosobášia. Podobný návrh v roku 2016 už raz zlyhal kvôli ostrej kritike.

 

Turecká vláda sa chystá na druhý pokus presadiť kontroverzný zákon, ktorý by poskytol beztrestnosť v prípadoch sexuálneho zneužívania, ak by sa jeho páchatelia následne so svojimi obeťami zosobášili. Predpokladom je, že sa manželstvo uzavrie po vzájomnej dohode.

Pred približne štyrmi rokmi vládna strana AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana priniesla podobný návrh zákona. Po celonárodných protestoch bol projekt reformy vtedajšieho ministra spravodlivosti Bekira Bozdaga stiahnutý. Teraz, ako informovali turecké médiá, prezident Erdogan osobne oznámil, že prípravy na nový návrh reformy boli ukončené.

Mnohé skupiny na ochranu práv žien návrh ostro kritizujú. Podľa nich zákon môže chrániť maloletých sexuálnych násilníkov a môže podporovať vznik manželstiev s deťmi. Riaditeľ tureckej Nadácie na obranu demokracie Aykan Erdemir pre médiá uviedol, že balík reforiem obsahuje aj ustanovenie o prepustení sexuálnych násilníkov z väzenia, ak budú súhlasiť s tým, že sa oženia so svojimi obeťami, ak majú najmenej 12 rokov.

Erdemir považuje tento proces ako pokračovanie dlhoročnej diskusie: “Je to dlhodobý spor medzi sekulárnymi a islamistickými tábormi v Turecku, pretože tá druhá menovaná sa domnieva, že právne obmedzenia týkajúce sa manželstva maloletých porušujú právo šaría.”

Prezident Erdogan osobne oznámil, že prípravy na nový návrh reformy boli ukončené. Zdroj: SITA / AP

Manželstvá pred 18. rokom sú bežné

Pri prvom pokuse presadiť tento zákon v roku 2016 AKP uviedla, že má viesť k spájaniu rodín. Podľa Bozdaga predpokladá jednorazové zníženie trestu pre páry, ktoré po vzájomnej zhode uzavreli počas náboženského obradu manželstvo skôr, ako dievčatá alebo obaja partneri dosiahli zákonný vek. Takéto manželstvá pred dosiahnutím 18. roku sú v Turecku realitou.

Podobne ako v roku 2016, aj dnes čelí návrh zákona ostrej kritike. Vedúci oddelenia trestného práva a trestného poriadku na univerzite v Instanbule, Adem Sözüer, pre „Cumhuriyet“ vyjadril kritiku, že zákon by zvýšil počet násilných činov na ženách deťoch, pretože “legitimizuje mentalitu, že ženy sú objekty, ktoré muži vlastnia a existujú pre ich sexuálne uspokojenie”. Podľa britského “Guardian” už dochádza po celej krajine k protestom.

Opozičný poslanec Tekin Bingöl predložil v roku 2018 správu, podľa ktorej sa v Turecku za posledných desať rokov zosobášilo 482 908 dievčat. Podľa nej 26 percent všetkých žien uzavrelo manželstvo pred 18. rokom života.

Mohlo by vás zaujímať

Viac o téme: AKP, beztrestnosť, dievčatá, Islam, neplnoleté osoby, protesty, Recep Tayyip Erdogan, šaría, sexuálne zneužívanie, svadba detí, Turecko, zneuźívanie detí

Súvisiace články