Politika Zahraničné

Turecké jednotky sa začali sťahovať z kľúčového stanovišťa v Sýrii

Ilustračné foto - Zdroj: SITA/AP Photo/File

BEJRÚT – Turecké jednotky sa v utorok skoro ráno začali sťahovať z kľúčového pozorovacieho stanovišťa v lokalite Murak v sýrskej provincii Hamá. S odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii o tom v utorok informovala agentúra DPA.

Ide o jedno z 12 kľúčových stanovíšť vytvorených na severozápade Sýrie od roku 2018. Podľa SOHR osem z nich, vrátane lokality Murak, sa nachádza v oblastiach ovládaných sýrskym režimom. Šéf SOHR Abdal Rahmán vysvetlil, že odsun tureckých jednotiek je súčasťou dohody o prímerí uzavretej v marci medzi Tureckom a Ruskom, ktorá zastavila boje medzi Moskvou podporovanými sýrskymi vládnymi jednotkami a povstalcami prepojenými na Turecko.

Aktivisti SOHR uviedli, že turecké jednotky sa stiahnu aj z oblasti Šir Maghar v provincii Hamá, ako aj zo stanovišťa ležiaceho východne od mesta Sarakíb v provincii Idlib. Očakáva sa, že v nasledujúcich týždňoch opustia aj pozorovacie stanovištia v oblasti Aleppa a monitorovacie posty vo východnej a juhovýchodnej časti provincie Idlib.

Turecko však zároveň posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v oblasti ležiacej južne od mesta Idlib. Idlib v severozápadnej Sýrii je poslednou baštou protivládnych povstalcov v tejto vojnou zmietanej krajine. Sýrske vládne sily za podpory Ruska tam vlani spustili rozsiahlu ofenzívu, ktorá vyvolala obavy z prepuknutia ďalšej humanitárnej krízy.