Tureckého novinára Dündara odsúdili na viac ako 27 rokov väzenia

ISTANBUL – Tureckého novinára Cana Dündara, žijúceho v exile v Nemecku, odsúdili v stredu na viac ako 27 rokov väzenia za napomáhanie teroristickej organizácii a špionáž. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

 

Súd v Istanbule mu vymeral trest v trvaní 18 rokov a deväť mesiacov za údajné získanie utajovaných informácií na účely politickej alebo vojenskej špionáže. Ďalších osem rokov a deväť mesiacov dostal Dündar za podporu ozbrojenej teroristickej organizácie napojenej na exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Toho Ankara podozrieva zo zosnovania pokusu o štátny prevrat v júli 2016.

Dündar bol zbavený obvinenia zo zverejnenia tajných informácií. Súd tiež nariadil Dündarovo väzobné stíhanie.

Bývalý šéfredaktor denníka Cumhuriyet (Republika) žije v Nemecku, kam utiekol po tom, ako ho v roku 2016 v jeho vlasti odsúdili na viac ako päť rokov za článok o tom, že Turecko údajne dodalo zbrane islamistickým skupinám v Sýrii. Najvyšší súd v Ankare však tento rozsudok v roku 2018 zrušil a rozhodol, že nový proces sa musí rozšíriť o obvinenie zo špionáže.

Dündarovi právnici neboli na pojednávaní prítomní s odôvodnením, že „nechcú byť súčasťou legitimizácie verdiktu, o ktorom už vopred rozhodli politici“.

Začiatkom decembra súd odložil vynesenie rozsudku, pretože Dündarovi právnici sa sťažovali na nespravodlivý proces a požiadali o výmenu sudcov, čo im však zamietli. V októbri súd vyhlásil Dündara za utečenca a nariadil zaistiť všetok jeho majetok v Turecku.

Viac o téme: novinár, odsúdenie, špionáž, teroristická činnosť, trest, väzenie

Súvisiace články