Spoločnosť Zahraničné

Turecko hlási po zemetrasení v Iráne deväť mŕtvych, ďalších vyše 120 ľudí je zranených

Turecko hlási po zemetrasení v Iráne mŕtvych. Zdroj: TASR / AP

ISTANBUL – Na deväť mŕtvych sa na juhovýchode Turecka zvýšil počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 5,7, ku ktorému došlo v nedeľu ráno v susednom Iráne v blízkosti spoločných hraníc týchto krajín. Z oboch krajín zároveň hlásia vyše 120 zranených, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na turecké úrady.

 

Medzi deviatimi obeťami na životoch sú aj tri deti. Z Turecka zároveň hlásili približne 50 zranených, z ktorých deväť je podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva v kritickom stave.

Plytké zemetrasenie, ktorého epicentrum sa podľa americkej geologickej služby USGS nachádzalo pri iránskej dedine vzdialenej necelých desať kilometrov od hranice s Tureckom, spôsobilo v Turecku zrútenie viac ako 1000 budov.

K zemetraseniu došlo podľa Európsko-stredomorského seizmologického strediska (EMSC) o 8.53 h miestneho času (6.53 h SEČ), pričom otrasy vychádzali z hĺbky päť kilometrov.

Poškodené budovy hlásili z tureckého mesta Van a tiež z desiatok dedín v susednom Iráne, kde sa pri zemetrasení zranilo podľa správ štátnej televízie 75 ľudí vrátane šiestich, ktorí sú hospitalizovaní. Guvernér tureckej provincie Van Mehmet Bilmez uviedol, že materiálne škody zaznamenali prinajmenšom v štyroch dedinách tejto provincie, ktoré v nedeľu ráno aj navštívil.

Turecké médiá a predstavitelia vlády informovali celkovo o desiatkach postihnutých dedín. Vo viacerých zasahovali záchranné tímy. Poškodené či úplne zničené budovy hlásili aj iránskej provincie Západný Azerbajdžan, kde taktiež prebiehali záchranné a pomocné operácie.

V oblasti tiež zaznamenali tiež viacero dotrasov, vrátane jedného silného otrasu s magnitúdou 6,0, ku ktorému došlo takmer desať hodín po zemetrasení (asi o 17.00 h SEČ). Aj tento otras bol veľmi plytký, nijaké dodatočné obete či škody po ňom však z oblasti nehlásili.