Politika Zahraničné

Turecko hrozbu Európskej únie sankciami odmieta. Grécko je absolútne spokojné

Zdroj: pixabay.com

ANKARA / ATÉNY – Turecko v piatok odmietlo rozhodnutie Európskej únie o uvalení sankcií naň v prípade, že neprestane s “provokáciou a nátlakom” na Grécko v súvislosti so sporom o zdroje nerastných surovín a námorné hranice v Stredozemnom mori.

 

Turecké ministerstvo zahraničných vecí zároveň možnosť riešenia sporu v západnom Stredozemí sankciami označilo za “nekonštruktívne,” píše agentúra AFP. “EÚ musí pochopiť, že takouto komunikáciou sa nikam neposunie,” odkázala Únii Ankara. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis je, naopak, “absolútne spokojný” a víta prístup eurobloku k možným sankciám. Únia podľa neho týmto rozhodnutím “vyslala správu jednoty, solidarity a odhodlania,” pre ktorú musí byť Turecku jasné, že musí prestať so svojím “jednostranným” a “agresívnym konaním”.

Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa prehĺbilo po tom, čo Turecko začalo v auguste prieskum v súvislosti s možnými ložiskami ropy a zemného plynu v okolí Cypru a gréckych ostrovov. Do oblasti Stredozemného mora medzi Cyprom a Krétou vyslali obe krajiny svoje námorné sily. Pred niekoľkými týždňami však Turecko stiahlo prieskumné plavidlo sprevádzané vojnovou loďou z oblasti, kde si Grécko nárokuje výhradné práva na potenciálne podmorské ložiská plynu alebo ropy.

Tento krok viedol k obnoveniu priamych politických kontaktov medzi oboma štátmi – napriek tomu však situácia naďalej vyvolávala obavy z možného vypuknutia otvoreného konfliktu medzi týmito dvoma členskými krajinami NATO.