Spoločnosť Politika Zahraničné

Turecko skritizovalo francúzsku vládu za zákaz organizácie Siví vlci. Chcú tvrdo zasiahnuť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR / AP

ANKARA – Ankara sa v stredu zaviazala “tvrdo” zasiahnuť proti rozhodnutiu Francúzska zakázať na svojom území protureckú ultranacionalistickú organizáciu Siví vlci (Bozkurtlar). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Turecký rezort diplomacie zároveň však vo vyhlásení poprel existenciu tejto krajne pravicovej skupiny, ktorá je nepriamo napojená na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Francúzsku vládu tiež Ankara obvinila z ignorovania vyhrážok voči tureckej komunite vo Francúzsku a útokov na jej členov. “Zdôrazňujeme potrebu chrániť slobodu zhromažďovania sa a slobodu prejavu Turkov vo Francúzsku,” odkázal Parížu turecký minister zahraničných vecí prostredníctvom vyhlásenia.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin zákaz avizoval v pondelok po tom, ako počas uplynulého víkendu došlo k poškodeniu pamätníka genocídy Arménov, ktorý sa nachádza na predmestí Lyonu. Neznámi páchatelia pomník popísali protureckými nápismi, medzi ktorými bol aj názov organizácie Siví vlci a písmená RTE, ktoré odkazujú na meno tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Návrh na rozpustenie organizácie predložil Darmanin v stredu na prerokovanie francúzskej vláde, ktorá ho vzápätí schválila.

Zákaz pôsobenia tohto zoskupenia vláda zdôvodnila tým, že v poslednom období došlo vo Francúzsku k viacerým incidentom medzi príslušníkmi tureckej a arménskej komunity, do ktorých boli zapletení aj príslušníci či sympatizanti Sivých vlkov. Incidenty sa odohrali na pozadí diplomatického napätia medzi Parížom a Ankarou vyvolaného aj postojom ku zradikalizovaným moslimom vo Francúzsku. Toto napätie sa vystupňovalo obnovením bojov o Náhorný Karabach, kde Turecko stojí na strane Azerbajdžanu, zatiaľ čo Francúzsko volá po riešení konfliktu rokovaniami.