Zahraničné Politika

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severe Sýrie, Damask sa che brániť

Na snímke z tureckej strany turecko-sýrskej hranice pri meste Akcakale stúpa dym po výbuchoch na sýrskom území po začiatku vojenskej operácie Mierová jar v severnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. Zdroj: TASR/AP

ANKARA –  Damask vyhlásil, že sa postaví proti tureckej invázii do severnej Sýrie, o ktorej začiatku informoval v stredu popoludní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Oznámili to tlačové agentúry AFP, DPA a AP.

 

Damask “je odhodlaný a pripravený vzoprieť sa tureckému útoku všetkými legitímnymi prostriedkami”, povedal nemenovaný zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí pre štátnu tlačovú agentúru SANA.

Vyjadrenie bolo zverejnené krátko pred ohlásením začiatku tureckej invázie. Citovaný zdroj zo sýrskeho rezortu diplomacie v ňom “čo najdôraznejšie” odsúdil “agresívne vyhlásenia Ankary, jej nepriateľské zámery… a zhromažďovanie vojenských síl” pri hraniciach so Sýriou, ktoré označil za “do očí bijúce porušenie medzinárodného práva”.

Za súčasnú situáciu na turecko-sýrskej hranici podľa zdroja môžu “niektoré kurdské skupiny v Sýrii”, ale Damask je ochotný prijať ich, ak sa rozhodnú vrátiť medzi svojich. “Sýria potvrdzuje svoju pripravenosť prijať aj svojich zblúdilých synov, ak sa vrátia na cestu rozumu a správnosti,” uviedol zdroj a myslel tým sýrskych Kurdov.

Kurdské sily na začiatku osem rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii ovládli oblasti s kurdskou väčšinou na severe a východe krajiny a zriadili tam vlastné samosprávne úrady. Damask odmieta tamojšiu kurdskú samosprávu a chce, aby sa v Kurdmi kontrolovaných oblastiach obnovili úrady centrálnej damaskej vlády.

Invázia Turecka na sever Sýrie je podľa slov Ankary zameraná proti tamojším sýrskym kurdských bojovníkom. Ankara ich pokladá za teroristov, napojených na kurdské povstanie prebiehajúce v rámci Turecka. “Jediným terčom Turecka budú teroristi na severe Sýrie a vpád Ankary prispeje k celistvosti sýrskej hranice,” uviedlo Turecko pred začiatkom operácie.

Sýrski Kurdi boli spojencami USA vo vojne proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), keď na veľkej časti Sýrie – aj susedného Iraku – vyhlásila samozvaný kalifát, pripomenula agentúra AP. Ankara sa ostro stavala proti americkému podporovaniu sýrskych Kurdov.

Kurdi vopred žiadali ochranu pred hroziacou tureckou ofenzívou. Sýrski Kurdi tiež vyzvali Rusko, aby sprostredkovalo “dialóg” s Damaskom. Moskva je totiž hlavným podporovateľom režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte pred začiatkom operácie telefonicky hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a povedal mu, že turecká invázia “prispeje k mieru a stabilite” v oblasti.

Viacerí politici odsúdili tureckú ofenzívu na severe Sýrie

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že turecká vojenská ofenzíva, ktorá sa v stredu začala na severe Sýrie, by mala byť “primeraná a rozvážna”. Informovala o tom agentúra DPA.

 “Dôležité je vyvarovať sa krokov, ktoré by mohli túto oblasť ešte viac destabilizovať, viesť k eskalácii napätia a spôsobiť ešte väčšie ľudské utrpenie,” povedal Stoltenberg počas návštevy Ríma. Dodal, že o ofenzíve tureckých síl proti Kurdom na severe Sýrie bude v piatok počas návštevy Istanbulu hovoriť s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Tureckú ofenzívu, ktorá je podľa Erdoganových slov namierená proti kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG) a bojovníkom extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), odsúdilo aj Nemecko.

“Žiadame Turecko, aby ukončilo operáciu (v Sýrii) a svoje bezpečnostné záujmy presadzovalo nenásilnou cestou,” vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Ofenzíva by podľa neho mohla viesť k ďalšej humanitárnej katastrofe a k novému prílevu utečencov.

Rovnakú výzvu v súvislosti s ofenzívou adresoval Turecku aj predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. “Vyzývam Turecko a ostatných účastníkov (konfliktu), aby postupovali rozvážne… a zastavili operácie, ktoré sa už začali,” povedal Juncker.

Americký senátor za štát Južná Karolína Lindsey Graham na margo tureckej vojenskej operácie v Sýrii povedal, že Ankara za ňu “draho zaplatí”.

“Turecká ofenzíva len zhorší situáciu civilistov a utečencov. Bude znamenať oddialenie návratu ľudí domov. Situáciu možno upokojiť len dipl. tlakom. Očakávam spoločný postup EÚ, prispieť by mali a aj USA,” reagoval na Twitteri šéf českej diplomacie Tomáš Petříček.