Politika Zahraničné

Turecko vydalo zatykače na 149 domnelých podporovateľov Gülena

Turecký duchovný Fethullah Gülen. Zdroj: TASR / AP

ISTANBUL – Turecké úrady vydali zatykače na 149 osôb podozrivých z napojenia na exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Toho Ankara podozrieva zo zosnovaniu pokusu o štátny prevrat z júla 2016. S odvolaním sa na turecké médiá o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

 

Razie zamerané na zaistenie podozrivých prebehli v 16 tureckých provinciách vrátane hlavného mesta Ankara. Medzi osobami, na ktoré boli vydané zatykače, sú aj bývalí i súčasní príslušníci polície a tiež niekoľko vojakov v aktívnej službe.

Duchovný Gülen žije dlhodobo v exile v USA. Ankara ho viní zo zorganizovania nevydareného pokusu o prevrat a tiež z dlhoročných snáh o dosadenie svojich ľudí do tureckých štátnych inštitúcií. Samotný Gülen, niekdajší spojenec tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, obvinenie z účasti na neúspešnom prevrate popiera.

Ankara aj štyri roky po zmarenom prevrate naďalej pravidelne uskutočňuje razie na domnelých Gülenových podporovateľov. Od puču bolo pritom v Turecku už vyše 150.000 ľudí prepustených zo štátnej služby či armády, pripadne boli dočasne postavení mimo službu. Na súdny proces čaká vo väzbe zhruba 80.000 ľudí.

Západné krajiny kritizujú Turecko za rozsah čistiek, ktoré však Ankara obhajuje ako nutnú reakciu na vážnu bezpečnostnú hrozbu, pripomína agentúra Reuters.