Turecko vydalo zatykače na stovky osôb podozrivých z podpory duchovného Gülena

ISTANBUL – Turecké úrady nariadili zadržanie 238 osôb podozrivých z podpory exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorého vláda viní zo zosnovania neúspešného pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide prevažne o príslušníkov armády.  

 

Razie zamerané na dolapenie podozrivých sa konali v 60 tureckých provinciách, ale aj v medzinárodne neuznanej tureckej republike na severe Cypru. Zatykače na podozrivých vydala prokuratúra v západotureckej provincii Izmir. Polícia pri zásahoch celkovo zadržala 160 ľudí. Medzi hľadanými bolo 218 osôb slúžiacich v armáde, vrátane šiestich plukovníkov, troch podplukovníkov a deviatich majorov, informovala turecká štátna agentúra Anadolu.

Turecké úrady aj vyše štyri roky po zmarenom prevrate naďalej pravidelne uskutočňujú razie zamerané voči údajným Gülenovým stúpencom. Samotný Gülen, žijúci v exile v USA, akúkoľvek spojitosť so zmareným pučom popiera. Od pokusu o prevrat v Turecku zo štátnej služby či armády prepustili alebo dočasne prepustili už vyše 150 000 ľudí. Z ozbrojených síl už bolo prepustených viac ako 20 000 ich príslušníkov, ktorí mali údajne napojenie na Gülena. Na súdny proces čaká vo väzbe približne 80 000 ľudí.

Viac o téme: exilový duchovný, Fethullah Gülen, neúspešný štátny prevrat, razie, turecké úrady, Turecko

Súvisiace články