Zahraničné Top

Turecko vylepší vzťahy s Irakom, súhlasilo s odsunom jednotiek

BAGDAD – Irak dnes oznámil, že s Tureckom dosiahol dohodu o odsune tureckých jednotiek zo severu Iraku, čím sa rieši problém, ktorý v posledných mesiacoch vplýval na vzťahy týchto susediacich krajín.

V okolí mesta Bašíka, severovýchodne od irackého Mósulu, je stále dislokovaných približne 500 tureckých vojakov. Irak tvrdí, že nasadenie tureckých vojakov v tejto oblasti je “nehoráznym porušením” irackej suverenity, a požaduje ich stiahnutie. Turecko však deklarovalo, že jeho jednotky tam boli rozmiestnené na pozvanie irackých ozbrojených síl a výzvy na ich odchod ignorovalo. Iracký premiér Hajdar Abádí však dnes v Bagdade po rokovaniach so svojím tureckým náprotivkom Binalim Yildirimom oznámil dosiahnutie dohody o žiadosti Iraku ohľadom stiahnutia tureckých vojakov z Bašíky. “Ankara prisľúbila, že túto záležitosť čoskoro vyrieši,” vyhlásil Abádí podľa irackej televízie.

Yildirim následne spresnil, že turecké jednotky budú z Bašíky stiahnuté po tom, ako “sa v tomto regióne obnoví bezpečnosť”. Dodal, že turecké jednotky v Bašíke podnikajú útoky proti militantom z extrémistickej organizácie Daeš. Yildirim dnes počas rokovaní v Bagdade vyzval aj na vyhnanie povstalcov Strany kurdských pracujúcich (PKK) z pohoria Sindžár na severe Iraku. “Sindžár musí byť očistený od teroristických skupín, pretože predstavujú hrozbu. Sme pripravení spolupracovať s Irakom v boji proti teroristickým organizáciám,” naliehal Yildirim.

Turecko a Irak v dnes zverejnenom spoločnom vyhlásení okrem toho uviedli, že nedovolia žiadnej teroristickej organizácii, aby pôsobila na území ich štátov, a avizovali, že budú spolupracovať v boji s terorizmom. Turecká strana okrem toho potvrdila svoju oddanosť územnej celistvosti Iraku a jeho suverenite. Počas svojej návštevy v Iraku má turecký premiér v pláne zavítať aj do mesta Arbíl, ktoré je metropolou autonómneho Kurdistanu.