Politika Zahraničné

Turecko žiada Albánsko: Zatvorte podniky vlastnené Gülenom

Fethullah Gülen - Zdroj: SITA/AP/Chris Post

TIRANA – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v piatok uviedol, že od Albánska očakáva, že zatvorí všetky inštitúcie vlastnené exilovým duchovným Fethullahom Gülenom, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania neúspešného vojenského prevratu v Turecku z roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.

Čavušoglu počas návštevy Albánska v hlavnom meste Tirana povedal, že Ankara oficiálne Tiranu požiadala, aby “zatvorila všetky inštitúcie, ktoré v Albánsku uskutočňujú protitureckú aktivitu”. Tieto zariadenia totiž považuje za “vážnu hrozbu pre Turecko a tiež Albánsko”. Albánsky minister zahraničných vecí Ditmir Bushati reagoval, že Albánsko “ako člen NATO a kandidátska krajina Európskej únie” postupuje podľa štandardných diplomatických postupov.

Gülen, ktorý obvinenia Turecka zo zosnovania prevratu odmieta, vlastní v Albánsku sieť škôl a podnikov. Na začiatku tohto roka Kosovo tajne deportovalo späť do Turecka piatich učiteľov a jedného lekára. Tieto deportácie vyvolali kritiku zo strany amerického veľvyslanca i študentov.