Regióny Prešov Žilina

Turisti, pozor. Pohyb vo všetkých pohoriach komplikuje slabá viditeľnosť

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Milan Kapusta

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých pohoriach je v sobotu hmla alebo zamračené a pohyb v teréne komplikuje hlavne slabá viditeľnosť. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

“Už pred poslednými sneženiami boli veľké rozdiely medzi pohoriami, čo sa týka výšky snehu. Vo Vysokých a Západných Tatrách je zima ešte v plnom prúde, ale vo Fatrách je sneh už iba v najvyšších polohách a aj nového snehu je tam najmenej,” uviedol Krajčí. Upozornil, že za poslednú periódu sneženia pribudlo vo Vysokých a Západných Tatrách miestami spolu 30 až 50 centimetrov snehu, inde 20 až 30 centimetrov.

“Je nerovnomerne rozložený vplyvom vetra. Na záveterných, južných, juhovýchodných a východných svahoch vytváral nebezpečné snehové dosky a vankúše, ktoré je možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné môžu byť lokality na hornej hranici lesa, ale aj tesne pod hrebeňmi v strmých a úzkych žľaboch,” doplnil Krajčí. “Vplyvom teplôt okolo mínus päť až nula stupňov Celzia predpokladáme sadanie a stabilizáciu snehovej pokrývky,” dodal.