Regióny Prešov Žilina

Turisti, pozor. Zvýšená lavínová hrozba platí vo všetkých slovenských pohoriach

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých slovenských pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Nebezpečenstvo je podľa Sedláka veľmi lokálne a limitované na záveterné svahy, žľaby a muldy. Za hlavný lavínový problém považuje vetrom previaty voľný sneh, a to najmä na východných, juhovýchodných a južných orientáciách. “Na takto orientovaných svahoch sa nachádzajú nestabilné snehové dosky a vankúše, ktoré sú nedostatočne previazané s tvrdým podkladom. Ich uvoľnenie je pri veľkom dodatočnom zaťažení výnimočne možné aj na mierne strmých svahoch,” upozornil.

V stredných a nižších polohách je podľa Sedláka snehová pokrývka dobre spevnená a tvrdá. Nachádza sa na nej asi 20 centimetrov nového, prachového snehu. “Silné mrazy ale neumožňujú stabilizáciu snehovej pokrývky. V snehu sa naopak tvoria nebezpečné vrstvy hranatozrnného snehu,” dodal. Ráno prevládalo na horách zamračené počasie. Teploty dosiahli o 7.00 h v najvyšších polohách mínus 16 stupňov Celzia, fúkal mierny vietor.