Zahraničné Politika Top

Tvrdé slová Macrona. Európa je príliš pomalá, slabá a neefektívna

PARÍŽ – Dnešná Európa je príliš pomalá, slabá a neefektívna a ak chce úspešne čeliť aktuálnym hrozbám, musí sa zreformovať. V dlho očakávanom prejave o predstavách Francúzska o budúcnosti Európy to v utorok na parížskej Sorbonne vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Navrhol viacero opatrení, ktoré by podľa neho prispeli k zmodernizovaniu Európskej únie a lepšiemu životu jej občanov. Návrhy, medzi ktorými nechýba spoločný európsky rozpočet či harmonizácia daňovej politiky, chce Macron ešte do konca roka prebrať s ostatnými členskými krajinami EÚ.

Komentoval aj nemecké voľby

Macron v prejave pred študentmi z celej Európy komentoval aj výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku a vyjadril údiv nad faktom, že do nemeckého parlamentu sa prvýkrát za posledných šesťdesiat rokov dostala krajne pravicová strana.

„Mysleli sme si, že minulosť sa už nevráti a že sme sa už poučili”, no ukázalo sa, že Európa je opäť vo veľkej miere „slepá voči nebezpečenstvám nacionalizmu”, vyhlásil francúzsky prezident.

Spoločný rozpočet pre krajiny eurozóny

Medzi návrhmi, ktoré sa Macron chystá predostrieť ostatným členským krajinám EÚ, je podľa neho okrem iného zavedenie spoločného rozpočtu pre krajiny eurozóny, z ktorého by sa financovali určité oblasti a do ktorého by členské krajiny prispievali určitými čiastkami.

V záujme vyrovnať rozdiely medzi životnou úrovňou v jednotlivých európskych krajinách Macron navrhuje napríklad aj určitý stupeň harmonizácie daňovej politiky, alebo to, aby sa veľké internetové korporácie zdaňovali vo všetkých krajinách, v ktorých pôsobia, a nielen v tej, v ktorej majú sídlo.

Merkelová v návrhoch nevidí problém

Okrem toho Macron navrhuje ďalšie zbližovanie európskych krajín v oblasti obrany, obranného rozpočtu a tiež spravodajských služieb, čo by malo podľa neho pomôcť v boji proti terorizmu.

Agentúra AP pripomína, že kľúčom k úspechu či neúspechu Macronových návrhov bude postoj Nemecka, najväčšieho hráča spomedzi všetkých členských krajín EÚ. A zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá si Macronove návrhy preštudovala v predstihu už v pondelok, v nich nevidí žiadny vážnejší problém a je ochotná o nich diskutovať, omnoho opatrnejší je postoj Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá by sa mala podľa všetkého stať súčasťou budúceho nemeckého kabinetu a ktorej sa nepáčia Macronove návrhy v oblasti ekonomiky.T

Foto: SITA