Zahraničné Spoločnosť

Tvrdý lockdown v Rakúsku účinkuje, úmrtí je však stále veľa

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

VIEDEŇ – V Rakúsku pribudlo za 24 hodín do piatku (09.30 h) 4954 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o mierny pokles denného počtu infikovaných, keď ich prvý raz za uplynulé dva dni pribudlo menej než 5-tisíc, uviedla agentúra APA.

 

“Tvrdý lockdown účinkuje,” povedal na piatkovej tlačovej konferencii rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Naznačil, že počet infikovaných osôb však musí naďalej “dramaticky klesať”. “Druhá vlna sa v celej Európe prejavuje vo svojej plnej sile,” cituje Anschobera denník Kurier. Novembrový vývoj pandémie v Rakúsku je podľa neho doteraz najhorší od jej vypuknutia. V období od 9. do 15. novembra siahali denné prŕastky novonakazených takmer ku hranici 10-tisíc prípadov, pripomenul s tým, že dobrou správou je, že v posledných dňoch sa situácia o niečo zlepšila.

Situácia sa stabilizovala aj v nemocniciach – hospitalizovaných je 4405 pacientov, pričom 703 z nich sa nachádza na jedotkách intenzívnej starostlivosti. Napriek pozitívnemu trendu v počte nakazených minister uviedol, že situácia v Rakúsku je stále vážna. Aj vzhľadom na prichádzajúcu chrípkovú vlnu poukázal na to, že takéto zaťaženie nemocníc nie je možné udržiavať dlhodobo. V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 113 úmrtí súvisiacich s koronavírusom a situácia v tejto oblasti podľa Anschobera nie je dobrá. Od vypuknutia pandémie bolo v krajine pozitívne testovaných 269 736 osôb a 2886 následkom ochorenia COVID-19 podľahlo.

V Rakúsku sa 17. novembra začal druhý, tzv. tvrdý lockdown, ktorý potrvá do 6. decembra. Obyvatelia Rakúska môžu svoje bydlisko opustiť len z dôvodu zaobstarania si základných životných potrieb, neodkladných ciest do práce či nevyhnutných návštev príbuzných. Povolené sú stretnutia najviac dvoch ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, ako aj individuálne športovanie vonku bez kontaktu s inými osobami. Uzavreté sú okrem škôl aj reštaurácie a obchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií či čerpacích staníc. Otvorené zostali aj banky, pošty, trafiky či obchody s poľnohospodárskym tovarom a krmivom pre zvieratá a opravovne bicyklov a automobilov.