Politika Zahraničné Top

Tvrdý odkaz pre Turecko. Do bojov o Mosúl nezasahujte, varujú Iračania

BAGDAD – Iracký premiér Hajdar Abádí vyjadril v utorok obavy z možného “bezohľadného kroku” zo strany Turecka po tom, ako médiá zverejnili správy o presune tureckých tankov a obrnených vozidiel ku hranici s Irakom.

Zároveň upozornil, že naďalej odmieta, aby sa Turecko akýmkoľvek spôsobom zapájalo do prebiehajúcej ofenzívy s cieľom oslobodiť severoiracké mesto Mósul spod nadvlády organizácie Islamský štát, informovala agentúra DPA.

Presúvanie tankov a obrnených vozidiel k hraniciam

V prípade nerešpektovania tohto postoja bude Irak pristupovať k tureckej armáde ako k „nepriateľovi”.

Podľa predošlých informácií začalo Turecko presúvať svoje tanky a obrnené vozidlá do mesta Silopi blízko hranice s Irakom. Turecký minister obrany Fikri Išik vyhlásil, že ide o cvičenie v rámci prípravy na „všetky možnosti” vývoja.

Zákaz stále platí

„Zákaz akéhokoľvek zasahovania pre Turecko stále platí,” povedal novinárom iracký premiér. „Ak Turecko vstúpi do terajších bojov proti Dáišu (Islamskému štátu), budeme k nemu pristupovať ako k nepriateľovi,” dodal.

Iracké vedenie v poslednom období viackrát odmietlo ponuky Turecka ohľadne účasti na ofenzíve proti džihádistom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však trvá na tom, že jeho krajina by sa mala podieľať na týchto bojoch.

Foto: SITA / AP