Domáce Ekonomika Domáca Top

U. S. Steel plánuje veľkú investíciu. To, aby Američania u nás ostali, však stálo milióny

Spoločnosť U. S. Steel plánuje rozbehnúť novú linku. FOTO TASR - František Iván

BRATISLAVA – Po mesiacoch špekulácii o tom, aký osud čaká košické oceliarne a v koho rukách nakoniec skončia, je zrejmé, že spoločnosť U. S. Steel z východu krajiny tak skoro neodíde. Tento týždeň sa vedenie spoločnosti stretlo s predstaviteľmi vlády a obe strany mohli po spoločnom rokovaní oznámiť, že americká firma nielenže ostáva na Slovensku, ale plánuje aj novú rozsiahlu investíciu.

 

Spoločnosť U. S. Steel Košice má v pláne vybudovať novú linku na výrobu elektrotechnickej ocele bez orientácie zrna. Investovať do nej chce v približne 130 miliónov dolárov, čo je zhruba 114 miliónov eur. Jej výstavba sa má začať už v polovici tohto roka a spustená má byť koncom roka 2020. “Som pevne presvedčený, že tieto správy sú pre komunitu v Košiciach veľkým povzbudením a zdôraznia postavenie Slovenska ako lídra európskeho oceliarskeho priemyslu,” povedal prezident USSK James E. Bruno.

Štát priamo túto investíciu nepodporí nijakým konkrétnym investičným stimulom. Ako po stretnutí povedal premiér Peter Pellegrini, oceliarne to ani nežiadali. “Skôr sa budeme snažiť pomôcť nejakým spôsobom dorealizovať všetky enviromentálne veci, lebo to je dôležité aj pre zlepšenie kvality ovzdušia a celkovo kvality životného prostredia v tomto regióne,” uviedol predseda vlády.

 

Na snímke uprostred premiér SR Peter Pellegrini a vľavo viceprezident U. S. Steel Košice pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga pred spoločným rokovaním s predstaviteľmi spoločnosti U. S. Steel, 16. januára 2019 v Košiciach. EASYFOTO TASR – Diana Semanová

Hovorilo sa o predaji

Ešte pred pár mesiacmi sa pritom špekulovalo o tom, že Američania oceliarne predajú. Minister financií Peter Kažimír dokonca vo februári 2017 videl možnú zmenu vlastníka železiarní ako novú a pozitívnu zmenu pre Košice. Medzi možnými kupcami sa objavili napríklad čínske oceliarne HE Steel či energetický holding CEFC.

V súvislosti s čínskou firmou sa šepkalo dokonca už aj kúpnej cene, ktorá predstavovala zhruba 1,17 miliardy eur. Číňania mali kontrolu nad podnikom prevziať už od januára 2018. U. S. Steel však nepotvrdil nič a reči o predaji postupne utíchli. V máji minulého roka premiér Peter Pellegrini po stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti povedal, že ho vedenie uistilo, že “momentálne neprebiehajú žiadne horúce rokovania s nejakým konkrétnym záujemcom.” Pellegrini vtedy ocenil, že spoločnosť na východe zamestnáva približne 11 700 ľudí a za posledné roky investovala do nových technológií okolo 250 miliónov eur. Bolo to v čase, keď vypršala platnosť päťročného memoranda medzi americkou spoločnosťou a vládou, ktorým vtedajší premiér Robert Fico ešte v roku 2013 zabezpečil, že americkí oceliari v najbližších rokoch z východu Slovenska neodídu. Nešlo pritom o prvý krok štátnych predstaviteľov v prospech oceliarní.

Niečo za niečo

To, že Americká spoločnosť bude na Slovensku investovať a udrží v regióne zamestnanosť malo svoju cenu už od svojho začiatku. Nadnárodná spoločnosť United States Steel Corporation vstúpila do Východoslovenských železiarní ešte v roku 2000. Američania v tom čase na seba prevzali viaceré finančné záväzky spoločnosti. Okrem iného štátu napríklad zaplatili aj podlžnosť na daniach vo výške 15 miliónov dolárov. Do fabriky sa okrem toho zaviazali investovať 700 miliónov dolárov (nakoniec to bol podľa tvrdení firmy viac ako dvojnásobok, pozn. red.).

Vtedajšia vláda na čele s Mikulášom Dzurindom na oplátku americkej firme prisľúbila na jednu celú dekádu daňové prázdniny. Prvých päť rokov firma neplatila štátu dane zo zisku vôbec. Ďalších päť rokov odvádzala iba polovicu. Podľa medializovaných informácií mal podnik dokopy nárok na úľavy v maximálnej výške 430 miliónov dolárov.

Na snímke administratívna budova U. S. Steel Koššice, 16. januára 2019 v Koššiciach. EASYFOTO TASR – Diana Semanová

Ficovo memorandum

V roku 2010 sa však daňové prázdniny skončili a vláda ich predĺžiť nemohla, ani keby chcela. Rezort hospodárstva okrem toho oznámil, že žiadne ďalšie daňové stimuly pre firmu nechystá. V rovnakom roku sa objavili špekulácie o tom, že Američania by z východu Slovenska mohli odísť. Svoju úlohu v tom zohrala aj prísna energetická a enviromentálna politika zo strany Európskej únie, ktorá si vyžadovala dodatočné náklady.

V 2013, keď  stále rezonovala hospodárska kríza, preto druhá vláda Roberta Fica pristúpila k radikálnemu kroku, ktorý mal u nás Američanov udržať aj ďalšie roky. V marci tohto roka s firmou uzavrela memorandum. Fico firme okrem iného prisľúbil zníženie nákladov za energie, úľavy v enviromenálnej oblasti či zmenu zákona o podpore obnoviteľných energií. Oceliari sa na oplátku museli zaviazať, že udržia zamestnanosť a nepristúpia k hromadnému prepúšťaniu. Obe strany dohody sa zároveň dohodli, že sa budú stretávať v pravidelných intervaloch. Spomínané memorandum vypršalo minulý rok. Pellegrini ho nepredĺžil, ako však v túto stredu povedal, vzhľadom na strategickosť a dôležitosť podniku sa aj naďalej pokračuje v špeciálnom prístupe k nemu.

Galéria
Na snímke uprostred premiér SR Peter Pellegrini a vľavo viceprezident U. S. Steel Košice pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga pred spoločným rokovaním s predstaviteľmi spoločnosti U. S. Steel, 16. januára 2019 v Košiciach. Zdroj: TASR / Diana Semanová
Na snímke stretnutie predstaviteľov vlády SR a manažmentu U. S. Steel Košice, 16. januára 2019 v Košiciach. EASYFOTO TASR – Diana Semanová
Na snímke zľava viceprezident U. S. Steel Koššice pre vonkajšše vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kira¾varga, minister financií SR Peter kažimír a prezident U. S. Steel Koššice James E. Bruno EASYFOTO TASR – Diana Semanová
Na snímke administratívna budova U. S. Steel Koššice. EASYFOTO TASR – Diana Semanová
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next