UČITELIA chystajú ostrý ŠTRAJK: Naše platy sú ponižujúce, plán je zavrieť školy! Už zverejnili DÁTUM

SLOVENSKO – Slovenské školstvo sa ocitlo na križovatke. Kým rokovania medzi odborármi a ministerstvom školstva dospeli k dohode, mnohí učitelia avizované 7-percentné zvýšenie platov odmietajú. Iniciatíva „Štrajk zdola!“, ktorú spustil pedagóg Jozef Pavlov vo Zvolena, môže odštartovať novú éru boja za dôstojné podmienky v školstve.

Pedagóg Jozef Pavlov hovorí o ponížení, keď každý mesiac vidí svoju výplatu. So svojimi kolegami vo Zvolene založil iniciatívu „Štrajk zdola!“, ktorá má upozorniť na kritickú situáciu a mobilizovať učiteľov naprieč Slovenskom. Začali sa k nemu pridávať aj ďalší kolegovia, a to a aj z iných miest krajiny, a pripravujú sa na ostrý štrajk.

Inflácia prehlbuje problémy

Súčasná ekonomická situácia, charakterizovaná rastúcou infláciou, ešte viac prehlbuje problémy v školstve. Platy pedagógov, ktoré zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, niekde ani nestačia na pokrytie základných životných nákladov. V niektorých krajoch zarábajú učitelia len 80 % z priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Satirická stránka Zomri poukázala na stav školstva cez zástavy na ministerstve školstva. „Sme si vedomí, že naše vlajky sa už pýtali na dôchodok. Nové vlajky čoskoro na našej novej adrese Černyševského 50,“ reagoval rezort.

Sedempercentné zvýšenie platov mnohí odmietajú

Ministerstvo školstva pred pár dňami potvrdilo, že rokovania s odborármi sa blížia k záveru. Návrh sedempercentnej valorizácie je momentálne na stole, no záverečné slovo má ministerstvo financií a vládna koalícia. Predseda školských odborárov Pavel Ondek v tejto súvislosti poznamenal, že štrajková pohotovosť zostáva v platnosti, kým sa neobjaví jasné rozhodnutie.

Začínajúci pedagóg by si mal polepšiť od septembra tohto roka o 81 eur mesačne, kým skúsenejší kolegovia so špecializáciou by mohli získať približne 130 eur navyše. Ďalšia valorizácia vo výške 7 percent plánovaná na rok 2026 by tento rozdiel mohla ešte zvýšiť.

„Naším cieľom je stabilizovať situáciu v školstve, ale nie na úkor kvality výučby alebo motivácie pedagógov,“ uviedol Ondek. „Za štyri mesiace by malo dôjsť k navýšeniu platov začínajúceho pedagóga o 160 eur. Podľa vzdelania, podľa dosiahnutého stupňa vzdelania, podľa zaradenia do tarifnej triedy a platového stupňa, ten strop je až 260 eur. Nehovoríme, že to je veľa, ale nehovoríme, že to je málo a určite môže nastať situácia, že nie všetci zamestnanci v školstve budú spokojní,“ podotkol predseda školských odborárov na stredajšej (22. 1.) tlačovej konferencii.

Učitelia, ktorí podporujú iniciatívu „Štrajk zdola!“ však s medializovanou dohodou nesúhlasia. „Schválená valorizácia platov je ponižujúca. Je to urážka. Nehovoriac o tom, že nepedagogickí zamestnanci sú aj mimo tejto smiešnej valorizácie. Ešte pred pár dňami predseda odborov Pavel Ondek pre média povedal, že trvajú na 10 % od septembra 2025 a 10 % od januára 2026. Podľa medializovaných informácii ale pristúpili na kompromis – na úkor nás, zamestnancov školstva, ktorých odborový zväz zastupuje,“ uvádza pre Regióny.sk Jozef Pavlov.

Iniciatíva chce štrajk, neučiť a zavrieť školy

Mnohí pedagógovia sú nespokojní s dohodou medzi školskými odbormi a ministerstvom. „Píšu nám mnohí, ktorí sú sklamaní z vedenia a výsledkov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy. Mnohí deklarujú, že vystupujú. V najbližšej dobe to plánujem aj ja. Odmietam z mojej biednej výplaty akýmkoľvek finančným spôsobom participovať na chode tejto organizácie a jej funkcionárov,“ hovorí Pavlov.

Učitelia poslali vláde otvorený list

Súčasná situácia však nie je len o číslach. Viac ako 650 pedagogických a odborných zamestnancov podpísalo otvorený list adresovaný vláde, v ktorom kritizujú nielen nízke platy, ale aj zanedbávanie duševného zdravia učiteľov a žiakov. „Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti má ničivý vplyv na naše deti a mladých ľudí,“ uvádza sa v liste.

Učitelia v ňom tiež upozorňujú na nedostatok systémových riešení, ktoré by zabezpečili lepšie podmienky v školstve. „Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti, ktoré polarizuje spoločnosť, má ničivý vplyv na to najdôležitejšie, čo máme – na naše deti a mladých ľudí,“ zdôrazňujú učitelia.

Viac o téme: iniciatíva, Ministerstvo školstva SR, platy, štrajk, Štrajk zdola, učitelia

Súvisiace články