
SLOVENSKO – Slovenské školstvo sa ocitlo na križovatke. Kým rokovania medzi odborármi a ministerstvom školstva dospeli k dohode, mnohí učitelia avizované 7-percentné zvýšenie platov odmietajú. Iniciatíva „Štrajk zdola!“, ktorú spustil pedagóg Jozef Pavlov vo Zvolena, môže odštartovať novú éru boja za dôstojné podmienky v školstve.
Pedagóg Jozef Pavlov hovorí o ponížení, keď každý mesiac vidí svoju výplatu. So svojimi kolegami vo Zvolene založil iniciatívu „Štrajk zdola!“, ktorá má upozorniť na kritickú situáciu a mobilizovať učiteľov naprieč Slovenskom. Začali sa k nemu pridávať aj ďalší kolegovia, a to a aj z iných miest krajiny, a pripravujú sa na ostrý štrajk.
Inflácia prehlbuje problémy
Súčasná ekonomická situácia, charakterizovaná rastúcou infláciou, ešte viac prehlbuje problémy v školstve. Platy pedagógov, ktoré zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, niekde ani nestačia na pokrytie základných životných nákladov. V niektorých krajoch zarábajú učitelia len 80 % z priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Sedempercentné zvýšenie platov mnohí odmietajú
Ministerstvo školstva pred pár dňami potvrdilo, že rokovania s odborármi sa blížia k záveru. Návrh sedempercentnej valorizácie je momentálne na stole, no záverečné slovo má ministerstvo financií a vládna koalícia. Predseda školských odborárov Pavel Ondek v tejto súvislosti poznamenal, že štrajková pohotovosť zostáva v platnosti, kým sa neobjaví jasné rozhodnutie.
Začínajúci pedagóg by si mal polepšiť od septembra tohto roka o 81 eur mesačne, kým skúsenejší kolegovia so špecializáciou by mohli získať približne 130 eur navyše. Ďalšia valorizácia vo výške 7 percent plánovaná na rok 2026 by tento rozdiel mohla ešte zvýšiť.
„Naším cieľom je stabilizovať situáciu v školstve, ale nie na úkor kvality výučby alebo motivácie pedagógov,“ uviedol Ondek. „Za štyri mesiace by malo dôjsť k navýšeniu platov začínajúceho pedagóga o 160 eur. Podľa vzdelania, podľa dosiahnutého stupňa vzdelania, podľa zaradenia do tarifnej triedy a platového stupňa, ten strop je až 260 eur. Nehovoríme, že to je veľa, ale nehovoríme, že to je málo a určite môže nastať situácia, že nie všetci zamestnanci v školstve budú spokojní,“ podotkol predseda školských odborárov na stredajšej (22. 1.) tlačovej konferencii.
Učitelia, ktorí podporujú iniciatívu „Štrajk zdola!“ však s medializovanou dohodou nesúhlasia. „Schválená valorizácia platov je ponižujúca. Je to urážka. Nehovoriac o tom, že nepedagogickí zamestnanci sú aj mimo tejto smiešnej valorizácie. Ešte pred pár dňami predseda odborov Pavel Ondek pre média povedal, že trvajú na 10 % od septembra 2025 a 10 % od januára 2026. Podľa medializovaných informácii ale pristúpili na kompromis – na úkor nás, zamestnancov školstva, ktorých odborový zväz zastupuje,“ uvádza pre Regióny.sk Jozef Pavlov.
Iniciatíva chce štrajk, neučiť a zavrieť školy
Mnohí pedagógovia sú nespokojní s dohodou medzi školskými odbormi a ministerstvom. „Píšu nám mnohí, ktorí sú sklamaní z vedenia a výsledkov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy. Mnohí deklarujú, že vystupujú. V najbližšej dobe to plánujem aj ja. Odmietam z mojej biednej výplaty akýmkoľvek finančným spôsobom participovať na chode tejto organizácie a jej funkcionárov,“ hovorí Pavlov.
Učitelia, ktorí sa roky cítia ignorovaní, sa rozhodli postaviť za svoje práva. „Vlna nespokojnosti medzi zamestnancami každým dňom rastie. Za našu iniciatívu môžem povedať a rázne trvám na tom, že sme apolitickí. Zamestnanci v školstve majú rôzne politické preferencie, tie nás nezaujímajú. Spájame sa na platforme spoločnej nespokojnosti s naším sociálnym postavením a platovým ohodnotením. Keďže odbory sa zmohli len na „karneval“, teda protest v čiernom, my sa dobrovoľne organizujeme naprieč celým Slovenskom s cieľom zrealizovať štrajk zdola. Nechceme protestovať na námestiach, nechať sa politicky zneužiť či prispievať k napätiu. Plán je neučiť a zavrieť školy,“ dodáva Pavlov.
Na sociálnej sieti už informovali aj o dátume, ktorý považujú ako najvhodnejší pre uskutočnenie štrajku – 28. marec (Deň učiteľov na Slovensku). „S týmto dátumom rátame ako s dňom Štrajku zdola!,“ uviedli.
Učitelia poslali vláde otvorený list
Súčasná situácia však nie je len o číslach. Viac ako 650 pedagogických a odborných zamestnancov podpísalo otvorený list adresovaný vláde, v ktorom kritizujú nielen nízke platy, ale aj zanedbávanie duševného zdravia učiteľov a žiakov. „Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti má ničivý vplyv na naše deti a mladých ľudí,“ uvádza sa v liste.
Učitelia v ňom tiež upozorňujú na nedostatok systémových riešení, ktoré by zabezpečili lepšie podmienky v školstve. „Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti, ktoré polarizuje spoločnosť, má ničivý vplyv na to najdôležitejšie, čo máme – na naše deti a mladých ľudí,“ zdôrazňujú učitelia.